Предвиждат се промени в осигуряването на лекарства за онкоболни деца. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на изслушване в парламентарната комисия по здравеопазване.

Членовете на комисията изслушаха министър Ананиев, директора на НЗОК Дечо Дечев, директора на болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" проф. Бойко Коруков и началника на Клиника по детска клинична хематология и онкология към болницата Добрин Константинов по повод случая спочинало 6-годишно дете, страдало от Синдром на Даун и левкемия.

Има проблем, каза министър Ананиев и поясни, че съгласно закона отпускането на лекарство става за всеки индивидуален случай. По думите му чрез предстоящите промени, болниците ще имат право да заявяват лекарства за по-продължителен период от време, а не за всеки отделен случай. Целта е в болниците да има осигурени лекарства за деца с онкологични заболявания вместо да се търсят спешно, допълни той.
 
По случая с починалото дете е възложена проверка от Изпълнителната агенция "Медицински надзор", каза още министър Ананиев.

Процедурата, която е следвала НЗОК по отношение комплектоването на документацията за лечение на детето, не е попречила на терапията му, а в болницата са положени всички грижи, подчерта Ананиев.
 
Разгледаните заявления за лечение на деца за месец и половина са 360, от които 164 са прехвърлени в НЗОК от Фонда за лечение на деца, каза Дечо Дечев.

По думите му такъв обем молби във фонда са били разглеждани за 3 месеца. Забавянията, които се получават не зависят от НЗОК, допълни Дечев и посочи, че НЗОК не може да принуди което и да е лечебно заведение да даде оферта за лечение в определен срок. Има какво да се коригира в отношенията ни с болниците, каза още той, но подчерта, че "начинът на работа, който е бил във фонда, не трябва да продължава и занапред".
 
Директорът на болницата проф. Бойко Коруков каза, че всичко, което клиниката е пожелала от ръководството, е получила и ще продължава да получава.