В сферата на туризма има недостиг на около 20 000 работници. Това заяви тази седмица пред Нова тв министърът на туризма Илин Димитров. Платформата Money.bg съобщава, че от декември 2022-а година до април 2023-а туристите у нас са били с 23% повече, отколкото през 2019-а-2020-а година.

Недостигът на кадри е основното притеснение на бизнеса преди старта на летния сезон. Средната заплата в сектора е около 2000 лева, съобщава Money.bg, позовавайки се на  Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА). Въпреки това недостигът на работници е огромен проблем, на който решение към момента на практика няма.

"Предлаганите заплати започват от 1500 лева и стигат до 2500-3000 лева и нагоре, но нови кандидати на практика няма. Дори когато имаме повече туристи на смяна обикновено е един готвач, другите са помощници. Същото е и със сервитьорите.

Недостиг на персонал имаме и сред камериерките, както и нагоре - сред някои мениджърски позиции", коментират пожелали анонимност собствениците на спа комплекс близо до Пловдив, които имат и голям хотел в един от черноморските ни курорти. Споделят, че на морето проблемът през лятото ще е същият.

В малките семейни хотели ситуацията не е по-розова. От една от по-големите къщи за гости в Синеморец, която е с близо 30 годишна история, разказват за Money.bg, че през последните години са принудени да работят сами през лятото. 

"Когато успеем да наемем персонал, те са хора над 60-65 години. Младите хора от България вече просто сякаш не искат да работят в сферата на туризма", казва собственичката Галя Димитрова.

Цени на почивките  - поскъпване с между 7 и 12 процента

Заплати на персонала - увеличение с около 10 процента

Средна заплата - 2000 лева

В по-големите морски хотели бизнесът ще разчита предимно на летни работници от Киргистан, Турция и Украйна - предимно сутденти.

Туристически комплекс в Каварна за предстоящото лято вече има 20 процента повече записвания от миналата година, а все още няма персонал. Заплащането там стартира от 1500 лева.

На този фон министърът на туризма Илин Димитров казва, че "в дългосрочен план не се очаква криза, тъй като у нас се обучават повече готвачи, отколкото IT специалисти. Проблемът, чието решение трябва да се намери е как да бъдат задържани в сектора.

Туристическите фирми предлагат свободни работни места за всички позиции - общ работник в кухня, ресторант, камериерки, готвачи, помощник-готвачи, сервитьори, администратори и бармани.