Според мен това правителство няма да оцелее. Дори да има някакво пазаруване на депутати в последния момент. Това прогнозира пред Нова телевизия Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи по повод сътресенията в парламента и правителството.

„Ще станат заложник на едно плаващо ниво, на едни пазарлъци. Нивото на парламентаризма ще стане много ниско“, смята той.

„Наистина се размахва като плашило „Възраждане“. Аз не мисля, че те ще удвоят и утроят своя резултат“, каза Керемедчиев. „Мен повече ме притеснява, че ако г-н Янев влезе в парламента, русофилските партии се увеличават“, добави той.

Още разкрития за френското предложение: Защита на "малцинствата", и нито дума за българите в РСМ

Бившият заместник-външен министър коментира и френското предложение за преговорния процес за Северна Македония: „Ако предложението беше лошо за България, тогава нямаше опозицията в Македония да скача и да прави протести“.

Керемедчиев обясни, че дори и да започнат преговори за присъединяване към ЕС, процесът ще трае 10 години. България ще може 36 пъти да наложи вето. „Пак парламентът ще има последната дума да каже дали Македония и Албания ще могат да влязат в ЕС“, добави той.

Политологът Цветанка Андреева коментира от своя страна: „Коалицията се самовзриви. Не опозицията, нито обществото свали този кабинет. Разцеплението, на което ставаме свидетели, е вътре в ИТН, което рефлектира на самото правителство“.

„По този начин не успяват да върнат парламентаризма“, посочи тя.

„Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ се капсулират, самоизолират. Те се изпокараха с всички – с опозиция, с президент, с бившия си партньор Стефан Янев“, изтъкна Андреева.

Тя припомни, че допреди две години България е била водеща сила за присъединяването на Западните Балкани, а „днес България е най-ретрограданата държави в ЕС, която пречи на това разширяване“.

По отношение на Северна Македония тя заяви, че френското предложение не е лошо, но огромен проблем е, че шест месеца правителството и Кирил Петков не са обяснили  на хората за какво става въпрос, а премиерът дори каза, че не е чел предложението, вместо да излезе да го защити.

Политологът Даниел Смилов посочи: „Това, което стана с ИТН, е че лидерът се отклони от мандата, с който беше избран. Три пъти слави Трифонов влиза в парламента с мандата да смени модела, три пъти прави точно обратното“.

Той прогнозира, че ръст на русофилски и „путинофилския“ вот ще има, но той не бива да се използва „като плашило“.