Голяма изненада с ротацията, съдбата ѝ ще се реши далеч от София
Смяната на кабинета може да се осъществи едва след изборите за президент в САЩ
Ротацията на премиерите, която беше договорена от управляващото мнозинство ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, може да остане за след президентските избори в САЩ на 5 ноември тази година, допуснаха депутати от двете формации, пише Труд бг.
Политолози коментираха, че сериозният аванс на Доналд Тръмп за връщане в Белия дом е същинската причина българските политици да изберат варианта на изчакване, вместо да се упражняват в рокада на министър-председатели.
“Трябва да се съобразим, че не може да рискуваме стабилността на държавата в тази сложна геополитическа обстановка”, обясниха и народни представители замразените преговори по уж рутинната процедура по смяната на премиерите Николай Денков и Мария Габриел.
Преговорите били тотално зациклили заради споровете кой да е външен министър, а през последните две седмици е непродуктивно и обсъждането на предстоящите смени в регулаторите.
В същото време все повече мнения се чували в полза на продължаване работата на правителството заради предстоящия доклад пред юни месец за Еврозоната, както и въпросите около Шенген.
“Денков и Габриел, когато станат готови, ако се разберат - ще ви кажа, ако не се разберат - няма ротация”, коментира предстоящата смяна в кабинета лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
“Те ще кажат дали ще има ротация или няма да има”, каза Бойко Борисов. И предупреди, че по-важният въпрос е да не се стигне до ситуация, в която всеки ход е грешен.
“Парламентарната група на ППДБ ще изчака решението на Денков и Габриел”, каза и съпредседателят на ППДБ Кирил Петков.
Във вторник вечерта премиерът Николай Денков заяви, че на 6 март ще подаде оставка, “както е фиксирано”, но допълни, че “преговорите с Мария Габриел за бъдещия ротационен кабинет продължават без напрежение”.
“Ние, с госпожа Габриел, имаме абсолютно ясно насочена външна политика, която няма разлика между нас двамата. Но това, което е важно, е всеки от нас да продължи да има контакт с външните партньори, за да може, когато има дискусия, да се чуват съответните мнения”, каза Денков и посочи, че въпросът относно името на следващия външен министър не е решен.
“Оптимист съм за ротацията. Ще бъде огромна грешка, ако тя не се случи. Държавата е стабилна и това евроатлантическо правителство трябва да го има.
Всички ясно декларираха, че на 6 март ще има реално оставка. Би трябвало бързо да се случи всичко”, коментира темата за ротацията на правителството председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски. “До ротацията има достатъчно време.
Нека изчакаме госпожа Габриел и господин Денков да си дадат оценката за министрите и тогава ще решим кой как подкрепяме”, обясни Пеевски за евентуалната смяна на министри в правителството.
В Управленската програма за периода юни 2023 г. - декември 2024 г.
Министрите ще изпълняват заложените мерки за 18 месеца
Като гаранция, че това правителство ще работи поне 18 месеца, ГЕРБ-СДС и “Продължаваме промяната”-“Демократична България” се договориха кабинетът, подкрепен от двете парламентарни групи, да бъде ръководен от премиер и един вицепремиер, които да разменят постовете си девет месеца след гласуването на състава на Министерския съвет в Народното събрание.
В първия период управлението е поверено на акад. Николай Денков, номиниран за министър-председател от “Продължаваме промяната”-“Демократична България”. През вторите девет месеца отговорността за правителството ще поеме г-жа Мария Габриел - номинация на ГЕРБ-СДС, която към момента е вицепремиер и министър на външните работи. След размяната акад. Николай Денков ще бъде заместник министър-председател и министър на образованието и науката.
Управленската програма е изготвена в съответствие със структурата на Министерския съвет, като всеки от министрите и повереното му министерство ще изпълняват заложените мерки за следващите 18 месеца в своя ресор. Правителството на Република България, избрано от Народното събрание на 6 юни 2023 г., е с министър-председател академик Николай Денков и заместник министър-председател г-жа Мария Габриел, която е и министър на външните работи.
Мария Габриел е добър външен министър, каза вицепрезидентът Илияна Йотова
Президентът Румен Радев: Това не е ротация, а оставка на цялото правителство
Президентът Румен Радев заяви, че ще спази процедурите в Конституцията при оставката на ротационния премиер Николай Денков.
Нека е ясно, това не е ротация, това е подаване на оставка на цялото правителство и оттам цялата процедура се задвижва отново, заяви президентът Румен Радев по повод на обсъжданата ротация в кабинета. “Има ясна процедура в Конституцията”, посочи Радев.
“Проблемът е, че няма никакво значение кои ще бъдат министрите, при положение, че властта обслужва всякакви други интереси, но не и тези на българските граждани”, каза Радев.
“Ние не разбрахме на кого е министърът на вътрешните работи, например. Нека застанат и кажат кой министър на кого е и кой носи отговорност. Имаме проблем с това кой носи отговорността в управлението”, каза президентът.
В същото време вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че очаква по-сериозно влияние на ГЕРБ в следващия кабинет, а Мария Габриел е добър външен министър.
“Вероятно ще има смени както на министри, така и в процеса на взимане на решения. Не зная дали ще се стигне до коалиционно споразумение, по-скоро не”, допълни вицепрезидентът. “Очевидно има добри министри, но има и не дотам добри”, заяви Йотова.
“В редовното правителство на Кирил Петков имаше опит за две външни политики и достатъчно скандали между тогавашния министър-председател и външния министър. Нека да не изпадаме в другата крайност - да имаме и лична външна политика.
Министър-председателят Денков направи гаф с това изказване. Имаме нужда от много сериозна личност за външен министър, с контакти в Европа”, заяви Йотова. Вицепрезидентът допълни, че до края на годината има няколко важни задачи пред държавата.
“На първо място трябва да потвърдим това, че сме готови да завършим целия цикъл за присъединяването ни към Шенген. На второ място, това, което мен ме безпокои, е, че не виждам никаква подготовка за присъединяването ни към еврозоната.
Твърде оптимистично е това да се случи през 2025 г., но дори да стане, българските граждани няма да са подготвени”, каза Йотова.
Из Конституция на Република България
Чл. 99. (1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
Доц. Стойчо Стойчев, политолог: Всякакви варианти са възможни в българската политика
Няма причина ротацията да не се случи през март - не е толкова екстремна ситуацията, нито има някакви противоречия, които да препятстват това.
Разбира се, има някакво напрежение, което според мен е чисто привидно, защото тези аспирации към външно министерство от страна на “Продължаваме промяната” бяха вдигнати единствено и само, за да парират исканията за промяна на няколко на брой министри в кабинета. Така че в крайна сметка смятам, че ще се разберат външно министерство като ресор да остане в ГЕРБ с друг външен министър.
Да не бъде госпожа Габриел, а някой друг от ГЕРБ, а те имат достатъчно подготвени хора, например Даниел Митов. Но всякакви варианти са възможни, в българската политика сме свикнали да виждаме какви ли не неща.
Ако Народното събрание не гласува подадена от кабинета оставка, това означава да бламира собствения си кабинет. Ако премиерът тръгне да внася нещо в парламента, то би трябвало да е съгласувано с управляващото мнозинство. Ако се стигне до такъв вариант, смятам, че е малко вероятно Денков да внесе каквото и да е било, преди да го е съгласувал с Борисов и Кирил Петков.
Ако си стигне до това, това означава че ще продължи да управлява кабинетът в някаква ситуация на оставка. Но такава развръзка не вярвам да устройва някого.
Доц. д-р Борислав Цеков: Въпросът е политически и датата 6 март може да се промени
Въпросът с така наречената ротация е изцяло политически, а не конституционен. Ако управляващите формации се договорят политически, че няма да се стига до оставка на това правителство, то няма да има и ротация. Ако лидерите на формациите, които подкрепят кабинета, имат политически съображения да не се сменя точно сега министър-председателя, са напълно свободни да го направят.
Датата 6 март си е тяхна дата, те са си я сложили на база на тяхно устно споразумение и могат да я променят както желаят.
Това няма нищо общо с Конституцията. Никой не е виждал датата с подписи на лидерите на политическите формации.
След като това правителство има толкова широка подкрепа в парламента, очевидно е, че това мнозинство може да управлява докогато реши, да излъчва министър-председатели, да сменя министри, докато все още взаимодействат от ГЕРБ-СДС, ППДБ и ДПС.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: