Налице е дълбока криза по отношение на Брекзит, която не очаквах, но обясненията са няколко, заяви за сложната ситуация, в която в момента се намира Великобритания икономистът проф. Димитър Иванов в предаването "Лице в лице" по bTV.

Съпротивата започна след референдума за излизане,  защото победата е беше малка - 52% на 48%.

"Планът на Треза Мей, който смятам, че е най-добрият, е до голяма степен хард - твърд Брекзит, който спира свободното движение, в същото време затваря вратата на митническия съюз. Този план показва слабостите на тази система -  има толкова висока степен на експертност, че хората не знаят за какво става дума.", обясни още проф. Иванов.

"Какво ще се случи? За момента има три  възможни варианти, които могат да бъдат приети. Единият, за който настоява Борис Джонсън е за излизане без сделка с ЕС.

Вторият, който получи най-много гласове, и вероятно утре пак ще бъде подложен - е подобрен план на този на Треза Мей, е на Кенет Кларк.

И третият, който за мен е най-силният  - за четвърти път да постави за гласуване планът на Тереза Мей. Всичко друго означава продължаващо бавене, не искат да участват в евроизборите, защото са се приготвили за излизане от ЕС.

Имаше и позиция за референдум по всеки един от плановете за излизане от ЕС на Великобритания. Но излизането е само началото, след това започва един дълъг период на всички секторни политики, които трябва да се вземат след това.", обясни тежката ситуация около Брекзит проф. Димитров.