В последните години пред Софийския градски съд бяха разгледани множество дела около фалита на Корпоративна търговска банка. По част от тях бяха извършени редица нарушения от страна на магистрати, които тихомълком опитваха да защитят интересите на основния подсъдим за банкрута на финансовата пирамида – беглеца от правосъдието Цветан Василев или на негови подставени лица и комисионери. Противоречиви съдебни решения станаха причина държавата да не успее да предотврати вторичното разграбване на активи на банката. Всичко това се случваше не без знанието на бившето ръководство на СГС.

Изглежда пипалата на КТБ, обаче, са дълбоко проникнали в Съдебната палата в София. Оказва се, че кандидат за административен ръководител на Градския съд е акционер във фалиралата КТБ на Цветан Василев. Гражданският съдия Евгени Георгиев, който е един от двамата самономинирали се за председател на СГС, станал притежател на 58 акции в пирамидата, а като произход на средствата в размер на 5160 лв. той е посочил “заем”.

Дори тази сделка да не беше извършена от магистрат, сама по себе си тя повдига следните въпроси – доколко е изгодно да теглиш кредит, по който ще плащаш лихви и такси, за да си купиш акции в банка и защо си избрал именно тази банка, а не друга, например френска, австрийска, италианска. Притежаваните от Георгиев акции несъмнено пораждат още един ключов въпрос – доколко ще съумее да разсее съмненията, ако бъде избран за председател на Градски съд, то делата около фалита на КТБ ще се разглеждат безпристрастно. Нещо, което не успя да стори бившият председател на съда.

Притежаваните от съдия Евгени Георгиев акции, именно в КТБ, само потвърждават, че Цветан Василев е успял да “спечели” доверието на много заможни магистрати, а повдига и въпроса дали Георгиев е нямал лична обвързаност или дори близко познанство с финансовия фараон? Цели 184 съдии бяха установени като крупни вложители в КТБ. Но ако тези магистрати бяха депозирали различни суми в банката, то нямаше яснота за тези, които са били и акционери, макар и малки. Всъщност, четири години след фалита на КТБ, Евгени Георгиев е първият магистрат, който се самопредлага за председател на съдебна инстанция, при това на ключовия СГС, който се оказва клиент на пирамидата на подсъдимия беглец от закона Цветан Василев.

 При по-внимателно вглеждане в декларираното от магистрата, може да се установят и други странни  факти – Георгиев има кредит от 120 000 лв., докато с 2000 лв. от заплата е купил акции и в “Химимпорт”. Негови близки също имат акции в общо четири български компании, една от които е фалиралият комбинат “Кремиковци”, а в същото време имат и кредити в размер на 80 000 лв. Дали Георгиев или близките му са склонни на рискови и хазартни инвестиции, разбира се, не касае пряката му работа, но все пак е странно, че един магистрат, вместо да се концентрира върху делата си в съда, може би „играе“ на финансовите пазари, тегли големи кредити и купува акции, които не му връщат инвестицията.

Другият кандидат за председател на СГС – съдия Светлин Михайлов, е далеч по-заможен. Благосъстоянието на магистрата има своето обяснение. То се дължи на продажба на имоти, на наследство и на доходи от трудови възнаграждения, както и от присъдено обезщетение. Михайлов не е акционер в КТБ, няма данни да е бил и свързан с банката на Цветан Василев, което да поражда съмнение, че може да изпадне в конфликт на интереси, когато СГС разглежда някое от делата около “кражбата на века”.