"В най-тежката енергийна криза в историята - засегнати са изкопаеми горива и ядрено гориво в глобален план - да затваряш мощности е икономическо самоубийство."

Това заяви пред БНТ икономическият и политически анализатор Кузман Илиев.

"За да затворим въглищните си централи, “Планът за възстановяване и устойчивост” ни се предлагат пари, които с износ на ел. енергия така или иначе сами ще генерираме - само за две-три години.

От топ износител в Европа и лидер на електропроизводство в Югоизточна Европа и Балканите - ние ще трябва внасяме скъп ток от турци, гърци и румънци. И то в светлината на повсеместната електрификация - до 10-ина години в ЕС няма да има дизелови и бензинови автомобили.

Отбележете, че “въглищата” достигат на моменти до 60 на сто енергийния ни микс. Въпросът на енергийна и национална сигурност от първостепенна важност", изтъква експертът.

"Планът трябва да се преработи както за срока, така и за референтната година - 2019г. е изключително неизгодна ниска база за нас. Силен отпор трябва да има и срещу напазарната схема за търговия с въглеродни емисии, която ще обхване транспорт и отопление/охлаждане на сгради, смазвайки най-енергоемките и догонващи в доходите на стария континент - българските граждани.

Собствен добив на конвенционален газ, нови ядрени блокове плюс отлагането на “затварянето” на ТЕЦ-овете с две десетилетия - за да се подготви естественият и икономически издържан преход към нови технологии за генериране на енергия", коментира Илиев.

"Въпросът за “еврото” явно ще обедини политическите формации като цел - без енергетика, спестовност, предприемачи и здрава работа обаче няма благоденствие, а от дълговото опиянение на Гърция, никой не е застрахован. В борд, трябва да знаем, подобна дългова разюзданост като сегашната ни - е меко казано опасна.

Да се молим и да съдействаме с каквото можем ужасяващият конфликт в Украйна да спре час по-скоро - и руснаци, и украинци са духовни чада на България с нейната политика на “износ” на писменост, литература и преводна богослужебната книжнина в Средновековието.

Разумът в икономиката и познаването на собствената ни горда история са добри пътеводители на българските държавници в гъстото геополитическо блато, което винаги обграждало държавата ни от самото й създаване", завърши Кузман Илиев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук