"Лайф": Призракът на войната на санкциите броди из ЕС
Експертите дават като пример проекта за изграждането на газопровода „Северен поток 2”, който се реализира от Русия с участието на енергийни компании от Германия, Холандия, Великобритания, Франция и Австрия. В него вече са инвестирани над 4 милиарда евро. Около половината тръби с голям диаметър за строителството на тръбата с дължина 1100 километра са доставяни от европейската Europipe Mühlheim. Проектът ще помогне за повишаването на обемите на доставките на природен газ в Европа и за компенсирането намаляването на обемите на добива в ЕС през идните години, а също и за запазването на стабилните цени на газа.
Понеже втечняването и транспортирането на газ от САЩ струва все още по-скъпо на Европа, а и е по-опасно за околната среда, отколкото вноса по тръба от Русия, то „Северен поток 2” е в пряка конкуренция с износните планове на САЩ. Американският естаблишмънт обаче смята за приоритет износа на собствената си суровина, а за увеличаване на натиска върху конкурентите лоши средства няма, включително и такива, като закона, който може да бъде подписан от Доналд Тръмп.
Европейските експерти не са единодушни относно възможните последствия от новите санкции на САЩ против Русия, особено в частта за строителството на „Северен поток 2”, за икономиката на ЕС.
Така, експертът в областта на маркетинга Дирк Гайер смята, че зависимостта на Германия от САЩ като водеща икономика в ЕС трябва да бъде прекратена.
„Може само да се радваме, че Путин е такъв, какъвто е. Едва ли друг държавен глава би търпял, ако по границата на страната му НАТО разполага войски, макар и Горбачов да получи навремето обещания, че това няма да се случи. Ако бяха германските политици по-умни, те биха налагали санкциите против Русия по-премислено, защото в тази страна има всичко, от което ние имаме нужда. А зависимостта на САЩ вече напряга. За икономиката тя просто е опасна. Но историята се повтаря. Навремето ГДР също беше зависима, но тогава имаше Съветски съюз и Съвет за икономическа взаимопомощ... Така, че може, сега при нас да се появи ГДР 2?”, предполага Гайер.
Ръководителят на Източния комитет Михаел Хармс се опасява, че планираните санкции против руската петролна и газова промишленост може в перспектива да доведат до дефицит на предлагане на суровини на европейските пазари и оскъпяване на енергията в Европа, което ще окаже негативни влияние върху конкурентната способност на европейските компании спрямо американските. „Необходимо е да избегнем търговската война със САЩ. Затова ние се надяваме, че екстериториалното прилагане на санкциите все още може да бъде изключено. В качеството на възможно законно средство си остават контрасанкциите”, отбелязва Хармс.
Според него, новите санкции са голям проблем и по друга причина. Приемането на закона в САЩ означава разрушаването на съществуващите до момента модели за съгласуване на действията между Запада против Русия по въпроса за санкциите, защото те сега ще бъдат наложени без консултации с ЕС.
„Заради смесването на политическите цели със собствените икономически интереси одобряването на санкциите в частта им за икономиката ще нанесе големи вреди на европейската икономика. Очаквано е, че атаката на САЩ ще доведе до ответни контрасанкции на Русия. Съответните съобщения вече дойдоха от Москва. Началото на нова спирала на войната от санкции и контрасанкции при това не може да бъде избегната, както и последствията – във вид на увеличаваща се неяснота за бизнеса и икономическата конюнктура в Европа”, предполага Хармс.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: