Гузно и неуверено служебният образователен министър Николай Денков пробва да се скрие от разследването на “Труд” - “Кроят обир по харвардски”, в което изданието описва задкулисните му схеми с друг представител от временния кабинет Кирил Петков.

Преди дни “Труд” разкри, че фондацията на Кирил Петков и Николай Денков със 100 лева учредителен капитал, финансирана от “Америка за България”, се готви да източи милиони от Фонда на фондовете.

Видно от интернет страницата на фондацията лектори в центъра освен учредителите Кирил Петков и Николай Денков, са Асен Василев, Евгени Ангелов, Лена Бориславова и Даниел Лорер. От публикуваните в търговския регистър финансови отчети за 2018 и 2019 г. не се вижда осъществяването на никаква дейност освен дарението от фондация “Америка за България”, което веднага е похарчено в някаква посока под формата на “друго плащане”.

Така се стига до 2021 г. когато Петков и Денков са номинирани за министри в служебния кабинет на Радев и трябва да спазят изискванията за несъвместимост. Тогава юристката Лена Бориславова, която е и лектор в центъра, заявява поредица от вписвания за освобождаването на Петков и Денков от ръководството на фондацията.

Процесът по отстраняване на несъвместимостта започва на 13 май 2021 г. и фактически приключва с вписване на 27 май 2021 г. Интересен е факта, че Петков и Денков правят отказ от правата си в ръководството на фондацията с молби по подобие на отказа на Петков от канадско гражданство.

Почти седмица след като тайната схема лъсна в общественото пространство, Денков се опита да смотолеви отговор, който изглежда неубедителен и само доказва връзката му с Кирил Петков.

“Фондация “Център по приложни изследвания и иновации” е учредена от Кирил Петков и от мен, за да обучава студенти в областта на иновациите и предприемачеството“.

Той посочва, че през обучителния курс за 5 семестъра са преминали 119 студенти от СУ “Св. Климент Охридски”, Медицинския университет - София и други висши училища, като обучението е безплатно.

Лекциите по негови думи се водят от едни от най-добрите специалисти в страната, а също и от няколко високо квалифицирани българи, работещи в чужбина, като те също работят безплатно”, хвали се Денков. Но посочените от него вътрешни данни показват, че е в действителна релация с Кирил Петков, с когото го свързва не само приятелство, но и общи бизнес интереси.

Освен това Денков коментира и факти, свързани с управляваното от Петков министерство, като например сделката за терена в Божурище на „Волаком“ (в която фирма е имал участие служебния министър на икономиката), както и скандалното уреждане на Лена Бориславова на хранилката на „Българската банка за развитие“, като външен консултант.

Според Денков 13 690 лева на месец било напълно приемливо възнаграждение, защото кантората на 31-годишната Бориславова била „една от най-добрите и утвърдени в България“ (странно защо до този момент никой в сериозните юридически среди не беше чувал за Бориславова).

Да, добре известно е, че хората от кръга „Капитал“ са оперирани от чувство за морал, така че думите на образователния министър не звучат никак изненадващо.

Затова и Денков не споменава, че ББР няма никаква нужда от външни юридически консултанти, при положение, че банката има цяла правна дирекция, а и вече два месеца Петков се бие в гърдите как орязвал разходите на „парите на данъкоплатците“ в ББР. Видно е, добре ги орязва, при положение, че е уредил познатата си да получава тлъсти хонорари от същите тези пари.

По-важното е обаче, че адвокатствайки така на Петков и показвайки забележителни познания от кухнята на икономическото министерство, Денков само потвърждава връзката си с него и с хората от приятелския им кръг. Който кръг нагло, съвсем в традициите на приближените на Прокопиев, се представя за „добър“, „морален“ и „грижещ се за обществото“, докато същевременно паразитира и смуче същото това общество, включително парично.  

Накрая Денков завършва писмото си с цитат от Библията: “По делата ще ги познаете”, но ние ще му припомним една от десетте Божи заповеди, която е много актуална в случая и гласи: “Не кради”.