Още преди Централната избирателна комисия да обяви официално резултатите от поредните предсрочни избори, парламентарно представените формации вече започнаха да се групират – да си отправят предложения за бъдещи управленски коалиции, но и да ги отказват.

Някои все пак оставиха вратата за преговори открехната. Каква е "фактическата обстановка" и какви – "обоснованите предположения" за това, което ни очаква?

“Предизборната кампания изостри противопоставянията в българското общество до максимум в опит да се мобилизира на всяка цена“, казва пред БНР политическият коментатор Христо Панчугов и допълва:

“През тази седмица видяхме позициониране на основните формации и за следващите избори. От една страна, блъфът на “Демократична България“ и “Продължаваме промяната“ беше посрещнат – те искаха управление с ГЕРБ, но без Бойко Борисов. Сега изглежда, че и това не е достатъчно. Вследствие на което вероятно ще видим няколко седмици на политическо надлъгване за това кой ще излезе най-чист“.

Според Панчугов, “ако за пореден път имаме правителство, създадено по начина, по който беше предишното, то ще бъде обречено на същия трагичен резултат“.

ГЕРБ и ПП

“Няма никакво съмнение, че моделът ГЕРБ счупи управлението на България, няма и съмнение, че институциите са способни да вършат своята работа заради модела ГЕРБ и заради начина, по който се управляваше. 

Проблемът е, че новият модел така и не се случи, нямахме смислен разговор за това как изглежда тази промяна. ПП, БСП и ДБ сведоха реформата на съдебната система до битката за Иван Гешев“, посочва още той и заявява:

“При ПП виждаме една политическа формация, която загуби време да бъде харесвана и не направи това, което трябва“.

ИТН

“Те са продукт на една политика. От години в българското общество тече процес, при който хората отпадат, защото не вярват, че техният глас променя нещо. Че това, което правят, води до някакви политически последствия.

Вследствие на което някаква част от българското общество се радикализира, когато видят някакво радикално решение, се мобилизират“, посочва още Панчугов.

БСП

“Откакто Корнелия Нинова е председател БСП, са загубили около 800 000 гласа. Видяхме съзнателна тенденция от 2017 г. насам Нинова да се опитва да отгледа някакъв националсоциализъм, да върне партията в основната тема – носталгията по социалистическото минало“. България има нужда от модерна левица“, посочва още той. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук