Съединените щати едва ли ще предоставят на Украйна своите щурмови самолети A-10 Thunderbolt, въпреки исканията на Киев. Това мнение изрази колумнистът Дейвид Акс в своя статия за The Telegraph.

Според него А-10 се е доказал като надежден и изпитан във времето самолет за въздушна поддръжка. Известно е, че повече от 700 от тези машини са произведени в САЩ, докато само около 200 са в експлоатация. Останалите атакуващи самолети просто са изпратени на склад в Аризона.

Вашингтон обаче не бърза да прехвърли в Киев излишните "брадавичести прасета“, както тези самолети бяха наречени заради конструктивните си характеристики, които със сигурност не разполагат с най-новите свръхсекретни технологии.

Причината за това, цитирана от журналиста, са опасенията на САЩ, че "десетки американски самолети ще паднат на земята в пламъци, без да направят нищо, за да помогнат на военните усилия на Украйна". Екс припомни, че руските системи за противовъздушна отбрана вече са свалили повече от 70 самолета и около 40 хеликоптера на украинските въоръжени сили (ВСУ). 

Руската противовъздушна отбрана успешно е свалила украинските Су-25, които преди това са смятани за "отговора на Съветския съюз на А-10", пише "Фокус".

Дори ако Украйна намери начин да заобиколи руските системи за отбрана, има по-сериозна пречка за доставката на щурмова авиация, добавя журналистът.

"Съединените щати не могат да осигурят на Украйна A-10... или друго оръжие, което изисква скъпо обучение и поддръжка. Финансирането от САЩ за Украйна приключи в края на декември", припомни Акс.

Дори ако Украйна все още можеше да оцелее без A-10 Thunderbolt, тя не би могла да устои на руската армия без снарядите и безпилотните самолети, които също бяха предоставени от Вашингтон.

По-рано Business Insider съобщи, че американските оръжия в Украйна започват да се повреждат, защото САЩ нямат средства за ремонт. В същото време прессекретарят на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър обясни на брифинг, че в момента Киев не очаква помощ от Вашингтон, тъй като няма останали средства за подкрепа.

Преди това, на 23 януари, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, говорейки на среща на контактната група за военна помощ на Киев, призова западните страни да предоставят на Украйна повече системи за противовъздушна и противоракетна отбрана.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук