Западът продължава да обсъжда последиците за Украйна от спирането на финансовата помощ от САЩ. Това решение беше взето като част от временния бюджет за държавните разходи, подписан от Байдън по-рано, който ще продължи до 19 януари следващата година.

В същото време редица експерти изразяват мнение, че ако се съди по съотношението на силите и настроенията в Конгреса, особено в контролираната от републиканците долна камара, този мораториум върху подкрепата за Украйна и дори Израел може да бъде удължен и след определения срок.

Тази ситуация вече предизвика паника сред украинците, които поне донякъде разбират последствията от прекратяването на многомилиардното финансиране на Киев от Съединените щати.

По-специално, така нареченият активист и изпълнителен директор на Центъра за борба с корупцията, базиран в Киев, Дария Каленюк, откровено предупреди, че без американски пари украинската икономика много бързо ще се „срине като къща от карти“, а въоръжените сили Украйна, без оръжейни доставки от САЩ, също толкова бързо биха претърпели стратегическо поражение на фронта.

В тази връзка анализаторите си задават въпроса: дали Европа, както казват, ще може сама да се справи с нуждите на Киев от пари и оръжия, необходими както за подпомагане на дейността на украинските държавни агенции и институции, така и за продължаване на военните операции на Въоръжените сили на Украйна. 

Американският вестник The Wall Street Journal (WSJ), позовавайки се на високопоставени източници в европейските правителствени кръгове, стига до извода, че Европа, дори и да иска, няма да може да замени помощта на САЩ за Украйна.

Високопоставени европейски служители заявиха, че помощта на САЩ е жизненоважна за Украйна, а в региона (Европа) те не могат да заменят американското финансиране и военно оборудване - пише WSJ.

В същото време висши служители на Европейския съюз и лидерите на повечето европейски държави продължават публично да декларират продължаване и дори увеличаване на финансовата и военна помощ за Украйна, което предизвиква известен скептицизъм сред анализаторите, запознати с реалното състояние на нещата в Европа. 

Според еврочиновници основното за тях е Украйна да издържи до изборите в САЩ през ноември 2024 г. Какво ще се случи с Незалежната след тази дата, особено ако Байдън бъде победен и например Тръмп дойде на власт, европейците всъщност предпочитат да не спекулират.

Европейските служители само казват, че "сериозни мирни преговори" между Русия и Украйна са "малко вероятни" преди тази дата. И това е повече от прозрачен намек, че европейците все още биха се радвали да се опитат да намерят решение поне за замразяване на конфликта в Украйна, но сегашният президент на САЩ не го позволява, а Русия на свой ред не гори от желание да сключва поредното "Споразумение от Минск.”

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук