В далечното минало покачващите се морски нива са скрили огромни площи земя, които някога са били обитавани от хора. Преди това учените можеха само да гадаят как са се развили тези събития, но в ново проучване успяха да открият доказателства за съществуването на континент, погълнат от океана преди стотици хиляди години.

Доказателства за древен континент са открити край северния бряг на Австралия, известен още като Северозападния шелф, пише Daily Mail. 

Изгубеният континент бил приблизително 1,6 пъти по-голям от Великобритания и също съдържал архипелази, езера, реки и голямо вътрешно море.

Според водещия автор на изследването Касих Норман, археолог от университета Грифит в Куинсланд, архипелагите на континента са били толкова големи, че всъщност са могли да служат като „стъпални камъни“ за миграцията от Индонезия към Австралия.

Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!

Още преди 70 000 години, според учените, животът на континента е процъфтявал - тук са живели около половин милион души, но с времето всичко се е променило. Уви, преди около 10 000 години континентът е бил напълно изгубен, тъй като морското равнище се е повишило - оставяйки изгубения континент днес на малко над 90 метра дълбочина в Тиморско море.

Чрез проучването, каза Норман, той и колегите му успяха да разкрият подробности за сложния пейзаж: всъщност той не приличал на всеки пейзаж, открит в Австралия днес, пише glasnews.bg. 

Последната ледникова епоха на Земята приключи преди около 18 000 години, последвана от период на затопляне, който доведе до покачване на морското равнище и потопяване на обширни райони от световните континенти, включително огромната земна маса около Австралия.

Според екипа тази огромна земна маса някога е свързвала континенталната част на Австралия с Нова Гвинея и Тасмания, които днес са известни като Сахул. Когато морското равнище се повиши, части от тази земна маса били погълнати от океана, процес, който разделя суперконтинента Сахул на Нова Гвинея и Австралия и отрязва Тасмания от континента.

Археолозите смятат, че изгубеният континент някога е бил „населено кралство“ и „единна културна зона“ с прилики в наземната технология на каменната брадва, стиловете на скалното изкуство и дори езиците.

По време на изследването учените са изследвали батиметрични данни: информация за дълбочините и формите на подводния терен в района на северозападния шелф. След това екипът анализира исторически данни за морското равнище и успя да определи кога регионът е бил населен и кога е изчезнал от лицето на Земята.

Резултатите показват, че бързото покачване на морското равнище между 14 500 и 9 000 години е довело до бързото наводняване на около половината от северозападния шелф. Предполага се, че местното население в резултат на „поглъщането“ на континента е било принудено да се оттегли обратно в континентална Австралия.Цял екран

По-рано се смяташе, че сега потопените континентални шелфове на Австралия са били малко използвани от местните народи. В ново изследване обаче учените предоставят доказателства, че в действителност всичко се е случило по съвсем различен начин.

Тяхното моделиране предполага, че сега потъналия Северозападен шелф може да е бил обитаван от между 50 000 и 500 000 души в различни моменти през последните 65 000 години, каза Норман. Смята се, че популацията е достигнала своя връх в разгара на последната ледникова епоха преди около 20 000 години, когато целият шелф е бил суха земя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук