Уау: Уникална находка на неочаквано място у нас
Тя добавя нови аспекти към познанията и вече установената хронология на обитаване на западния хълм на Червен
Перпера (златна монета) на никейския император Йоан ІІІ Дука Ватаци (1222-1254) е открита по време на археологически разкопки в средновековния град Червен край Русе. Това съобщиха от Регионалния исторически музей в Русе.
Монетата добавя нови аспекти към познанията и вече установената хронология на обитаване на западния хълм на Червен.
"Усилията на екипа от специалисти по време на 57-ия поред археологически сезон на Средновековен град Червен са съсредоточени върху разкриването на нов сектор от междинната крепостна стена на западния хълм на крепостта.
През изминалата седмица бяха проучени скални изсичания южно от укрепителното съоръжение, както и основите на сгради по северното лице на стената. Находките до момента включват монети (ХІV-ХV в.), върхове на стрели, части от украшения, трапезна и кухненска керамика", обясни пиарката на РИМ-Русе Силвия Трифонова.
Укрепителното съоръжение
Съществуването на укрепителното съоръжение е потвърдено по археологически път през миналата година, когато е разкрит сектор с дължина от 20 метра, разположен югоизточно от Църква №16.
Въз основа на откритите 462 находки - монети, керамика, въоръжение, предмети от всекидневието, се установи, че междинната крепостна стена е изградена в първите години след османското завоевание на Червен през 1388 г. и е функционирала през първите две десетилетия на ХV век.
Ръководител на археологическите проучвания е Светлана Великова от Русенския исторически музей. Научен консултант е доц. д-р Деян Рабовянов от Националния археологически институт с музей - БАН, филиал Велико Търново.
Разкопките се извършват от специалисти от Русенския музей, от Сливен и Павликени, както и от докторанти и студенти от четири университета.
Археологическата кампания е финансирана от Министерството на културата по програмата за теренни археологически проучвания и теренна консервация през тази година.
Последвайте ни
0 Коментара: