Лек скок в цената на черното злато, ето с колко
Петролът се опитва да намери дъно и единственото нещо, което би могло да осигури известна подкрепа, е техническото купуване
Цените на петрола се повишиха незначително в началото на търговския ден, намирайки известна подкрепа след тежките загуби през предходните две сесии, водени от опасенията за рецесия в САЩ и увеличаването на износа на руски петрол, който притъпява въздействието на обявените съкращения на производството на ОПЕК, предава Ройтерс.
Петролът сорт Брент от Северно море се търгуваше за 78,09 долара за барел в ранната азиатска търговия, което е ръст от 36 цента, или 0,46 на сто. Фючърсите върху американския лек суров петрол поскъпнаха с 29 цента, или 0,35 на сто, до 74,56 долара за барел.
Цените на петрола се понижиха с близо 4 на сто вчера, разширявайки резките загуби през предходната сесия, като опасенията от рецесия засенчиха по-големия от очакваното спад на запасите от суров петрол в САЩ.
Съществуват опасения, че най-голямата икономика в света може да изпадне в рецесия през тази година. Особено тежко бреме представлява силното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ, който се бори срещу високата инфлация. Съединените щати са един от най-големите потребители на енергия в света.
„Цените на суровия петрол остават ниски след срива под нивото от 80 долара, тъй като твърде голямото разрушаване на търсенето се отрази на икономическите перспективи на САЩ", казва Едуард Моя, анализатор в OANDA, като добавя, че ОПЕК е имала право да намали добива по-рано този месец.
„Петролът се опитва да намери дъно и единственото нещо, което би могло да осигури известна подкрепа, е техническото купуване", каза Моя.
Новите поръчки за ключови капиталови стоки, произвеждани в САЩ, спадат повече от очакваното през март, а доставките намаляват, което сочи, че свитите бизнес разходи за оборудване вероятно са забавили икономическия растеж през първото тримесечие.
Други данни показаха, че делът на ОПЕК във вноса на петрол в Индия е спаднал с най-бърз темп през 2022/23 г. до най-ниското си ниво от поне 22 години, тъй като потреблението на по-евтин руски петрол нарасна, а Китай също увеличава покупките на руски петрол от находището Уралс.
Товаренето на петрол от западните пристанища на Русия през април ще бъде най-високото от 2019 г. насам, над 2,4 млн. барела на ден - въпреки обещанието на Москва да намали добива.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: