Международният валутен фонд очаква забавяне на икономическия растеж в България в средносрочен план. Докато за тази година мисията, ръководена от Реза Бакир, повиши прогнозата си за икономическия растеж на страната до 3 на сто, в средносрочен план очаква забавяне на растежа до 2,5 на сто заради недостатъчните структурни реформи. 
Тази година дефицитът в бюджета може да е 0,8 на сто, а догодина да има малко увеличение заради засилването на европейските програми. Ресурсите трябва да се използват, за да се предотвратят по-дългосрочни рискове, смята ръководителят на мисията Реза Бакир.

"Възможни притеснения, свързани с втория стълб на пенсионната система. Става дума за възможността за преместване на партиди от втория стълб към първия, който е част от общественото осигуряване. В дългосрочен план това може да доведе до допълнителен натиск върху бюджета", каза Бакир, цитирана от БНР. 

Ръководителят на мисията на МВФ в България обърна внимание на проблемите, свързани с все по-трудното намиране на квалифициран персонал от фирмите. И още – предприятията не са равномерно разпределени в страната, което пречи на растежа, а сивата икономика и корупцията остават проблем номер едно. 

"Корупцията не просто създава проблеми в много други сфери, но също има влияние и върху икономическия растеж. Това е сектор, в който трябва да се положат повече усилия. Тук става дума не само за антикорупционно законодателство, но и за неговото ефективно прилагане".

Според Реза Бакир миграцията е сериозен проблем пред България: " Талантливите млади хора, които напускат България. Ние чухме от много представители на бизнеса, че те все повече се затрудняват да намерят висококвалифицирана и опитна работна ръка в България"

Банковата система е стабилна, макар да е необходима още работа по законовата рамка и за намаляване на необслужваните кредити.