Когато Вашингтон наложи санкции върху редица руски компании, срещу тях се обяви не само Москва, но и Брюксел. Причината беше, че те бяха насочени към дружествата, изграждащи газопровода "Северен поток 2", който трябваше да увеличи доставките на природен газ за Европа, пише money.bg.

Американските власти твърдяха, че тяхната цел е да работят за намаляване на енергийната зависимост на Стария континент от Русия. За други обаче целта на санкциите беше САЩ по-лесно да осъществят своите енергийни планове за европейските пазари, пише авторът на специализирания сайт OilPrices Ирина Слав.

Администрацията на президента Доналд Тръмп продължи да работи в тази посока, като една от големите амбиции на Белия дом беше да увеличи влиянието си в Европа що се отнася до доставките на втечнен природен газ (LNG).

Но уроците от историята и особено тези, свързани с бизнеса на "Газпром" навеждат на мисълта, че Вашингтон трудно ще успее да постигне тази цел.

Според доклад на експерта от HIS Markit Тане Густафсон днес енергийният пазар в Европа е много по-отворен и прозрачен от преди, но все пак продължава да бъде трудно за американските компании да се превърнат в предпочитана алтернатива на местните пазари.

Страните от Стария континент усилено разработват газова мрежа, която включва и LNG терминали. Това означава, че днес европейските пазари са много по-гъвкави що се отнася до вноса на природен газ, отколкото преди 30 години, когато Русия и Норвегия доминират доставките.

Но има една уловка - американският втечнен газ трябва да бъде достатъчно евтин, за да бъде избран пред конкурентите.

"Полша вече купува американски LNG. Страната е готова да плаща повече, ако е необходимо, за да намали зависимостта си от руския газ по редица исторически причини. През миналата година България също получи две доставки на американски втечнен газ", посочва авторът.

В свое изказване през лятото на 2019 година ресорният министър Теменужка Петкова обяви, че суровината е била купена на 10% по-ниски цени от предлаганите от "Газпром".

Въпреки интересът на България и Полша, двете страни са малки пазари за американския LNG. Германия е най-големият газов пазар в Европа и предстои да стане още по-голям, тъй като предстои страната да затвори всичките си активни ядрени централи до 2022 година. Това е и причината "Газпром" да строи "Северен поток 2".

Германия е внесла природен газ на стойност от общо 14,6 милиарда долара през първата половина на 2019 година. Това е увеличение с 14,8% в сравнение с година по-рано. По-голямата част от вноса на газ идва от Русия, следвана от Норвегия и Нидерландия.

Сега, когато последната затваря своето основно находище в Грьонинген, Германия ще се нуждае от повече руски и норвежки газ. Също така тя може да внесе американски втечнен газ, докато предлаганите цени са изгодни за страната.

Същото обаче важи и за Русия. Германия купува руски LNG, а само преди месец "Новатек" отвори първата си LNG станция в страната. Това е първата такава за руска компания в Европа и може да даде началото на изграждането на цяла мрежа.