Русия препоръчва унгарски модел за строежа на АЕЦ "Белене"
Унгарският модел, по който се изгражда АЕЦ "Пакш”, би бил подходящ и за изграждането на АЕЦ "Белене”. Това коментира в Будапеща пред български журналисти първият заместник-генерален директор на "Росатом” Кирил Комаров. Той присъства на специализираното изложение Атомекс – Европа 2017”.
Представителят на руската държавна корпорация отбеляза, че когато унгарското правителство е взело решение за АЕЦ "Пакш2”, целта е била поевтиняване на тока в страната. За разлика от унгарците обаче България трябва първo да заяви каква цел си е поставя по отношение на АЕЦ "Белене”.
"Преди дни излезе доклад на Българската академия на науките. Преди това имаше много анализи и на други експерти. Пак питаме българското правителство какво иска и какъв е неговият приоритет. Готови сме да чуем тази позиция и да вземем решение за нашето участие и под каква форма", каза Кирил Комаров.
Според Комаров, от икономическа гледна точка строежът на централата е най-изгодно да се осъществи с държавно участие. По думите му, страната ни има възможност да получи заем при ниска лихва и дълъг период за погасяване. Освен това, заемът не се връща по време на строителството, а след като АЕЦ заработи и започне продажбата на електроенергия. Запитан дали ще дойде за поредната първа копка на втората атомна централа в България, представителят на Росатом отговори:
"На Белене – безусловно!. Заради такова важно събитие, съм готов да отменя всичките си ангажименти – най-важното е то да се състои".
Дебатът за строежа на "Белене”се активизира, след като през миналата седмица учените от БАН представиха доклада си с препоръки за бъдещето на проекта. Според тях той е икономически изгоден. Ресорният министър Теменужка Петкова смята, че тепърва предстоят разговори с експерти и в парламента. Конкретен срок за взимане на решение няма.
Последвайте ни
0 Коментара: