Шокиращи новини от ведомството на Асен Василев какъв скок на цените ни чака през 2022 г.
Всички тези прогнози са направени при цена на петрола от 100 долара за барел
Храните ще поскъпнат с 16,4% през 2022 г. Това е записано в пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, която беше публикувана във вторник. Повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25,1% в края на годината, посочват от ведомството на Асен Василев, пише "Труд".
При положение, че на 1 януари бензинът струваше 2,41 лв. За литър, а дизелът беше 2,47 лв., това означава че очакванията на министерството са в края на годината бензинът да е над 3 лв. за литър, а дизелът – около 3,08 лв. за литър. Тоест поевтиняване на горивата няма да има. Услугите ще поскъпнат с 8,1% през 2022 г., а инфлацията в края на годината ще достигне 10%, прогнозират от министерството.
През 2022 г. увеличението на заплатите ще бъде с 8,1%. Но заради очакваната висока инфлация реално заплатите на хората ще намалеят, гласи новата прогноза на ведомството на Асен Василев.
Това потвърждава, че инфлацията вече изяде увеличението на заплатите.
В анализа си от Министерството на финансите признават негативния ефект на високата инфлация върху реалния ръст на икономиката, но същевременно правителството на Кирил Петков не предприема никакви действия за ограничаване ръста на цените.
В пролетната си прогноза от ведомството на Асен Василев значително влошават очакванията си за икономиката на страната спрямо прогнозата, заложена при разработването на бюджета за 2022 г. Например очакваният ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП) сега е свит до 2,6%, при заложени 4,8% в бюджета за 2022 г. Интересно е обаче, че и за 2023 г. прогнозата е за слаб ръст на икономиката от 2,8%, при положение, че едва ли очакват войната в Украйна да продължи и през следващата година.
Много драматично е положението с чуждите инвестиции. За настоящата година очакванията на министерството на финансите са чуждите инвестиции да са само 2,4% от БВП на страната, при положение, че през кризисната 2020 г., преди идването на власт на служебния кабинет, те са били 5,2% от БВП. През миналата година при управлението на служебния кабинет чуждите инвестиции намаляват наполовина до 2,6% от БВП, като толкова се очаква да бъдат и през 2023 г.
Любопитно е, че още в прогнозата, заложена в бюджета за 2022 г., очакванията са чуждите инвестиции през тази и следващите две години да са само 3,7% от БВП, което е по-малко, отколкото през 2020 г. И то при положение, че привличането на повече чужди инвестиции беше основното обещание на премиера Кирил Петков.
Спирането на газа от Русия ще свие доходите на домакинствата, признават от ведомството на Асен Василев. Същевременно от министерството разчитат на украинците, за да се увеличат заетите в страната. Прогнозата е, че през 2022 г. на територията на страната ще останат 135 хил. украинци, от които 55 хил. ще си намерят работа за около 6 месеца. През 2023 г. работещите тук украинци се очаква да намалеят до 40 хил.
Всички тези прогнози са направени при цена на петрола от 100 долара за барел. От ведомството са направили и алтелративна прогноза с цена на петрола от 130 долара за барел, като в този случай инфлацията ще бъде още по-висока.
Последвайте ни
18 Коментара: