Има ли втори Костинброд седмица преди изборите? Как изглежда наличието на 228 машини, идентични на тези, с които гласуваме, складирани в близост до сертифицираните машини за изборите на 14 ноември?

"Тези допълнителни 228 машини са собственост на "Смартматик" - техният производител. От информацията, с която разполагам, те действително са предназначени за Албания и Грузия.

Те въвеждат нови изборни технологии. За мен няма съмнение, че тези машини са били предназначени да преминат транзитно през България. И те не са точно в склада, а пред склада, както разбрахме от изявленията на главния секретар на МВР",  каза пред БНР Велко Милоев, член на Обществения съвет на ЦИК.

"Да, скандалът е можело да се избегне. Още в сряда "Сиела Норма" пише до ЦИК за тази доставка. Предполагам, че това са последните от тези допълнителни 1600 машини за гласуване сега на вота 2 в 1. ЦИК после уведомява ДАНС. На заседание на ЦИК на другия ден въпросът за тези машини се повдига.

После ЦИК дава неадекватни инструкции до "Сиела" и жандармерията, да ги разтовари и да ги освободи и да ги сложи в склада и да ги сложи в някое тъмно кюше на склад и ни дайте опис.

Аз, ако бях на мястото на ЦИК щях на секундата с хеликоптер да отида и да видя на място къде са нашите машини за вота, къде са чуждите.

И да направя всичко възможно тези машини да не са там. Сега стигнахме до парадоксалната ситуация, че тези машини, които не са собственост на българската държава, да са точно там, където не ги искаме. В близост до нашите машини.

Трябваше още в сряда пред очите на ЦИК да светнат едни червени лампи, че тук ще има сериозен проблем с общественото доверие", заяви още Милоев.

Българи, живеещи в Чикаго, изпратиха писмо до Централната избирателна комисия, в което изразяват недоволството си заради невъзможността да гласуват с машина на предстоящите избори тази неделя, въпреки че до този момент винаги са имали тази възможност.

"Организатор съм на избирателните секции в Център "Малката България", Дес Плейнс САЩ. С голямо неудовлетворение научих, че за предстоящите избори в нашите секции ще се гласува с хартиени бюлетини.

Това го намирам за недопустимо и ще доведе до отблъскване на гласуването сред нашите съграждани в района на Чикаго. Знам, че ще се оправдаете с буквите на закона", така започва писмото си, адресирано до ЦИК Георги Петров.

През месец април в секцията на Георги Петров, открита в сградата на Малко българско училище в Дес Плейнс, гласуват около 800 души. На следващите избори през месец юли заради високия брой гласували през април, трябва да бъде открита още една секция, изискване разписано в изборния кодекс.

Доставени са общо четири машини по две във всяка от двете изборни секции. Открита е дори трета с възможност само за гласуване с бюлетина, но ситуацията през юли не повтаря тази от април.

Сега машини в двете секци няма да бъдат доставени, а българите ще имат възможност да гласуват само с бюлетина.

"Убеден съм, че и много други наши сънародници ще помислят, че отнемането на машините от най-голямата секция в Чикаго ще се разглежда, като опит за потискане на вота.

С машини е лесно, бързо, удобно и най-вече безгрешно. С бюлетини - трудно, бавно, неудобно - все предпоставки за грешки и отблъскване на хората" завършва писмото си Георги Петров до ЦИК.

Да припомним, че Общественият съвет към Централната избирателна комисия приканва медиите и местните власти по-активно да популяризират демонстрациите на машините за гласуване.

ЦИК отдели за тази кампания голям брой устройства - 280. На сайтовете на повечето районни избирателни комисии и на някои общини са публикувани графици с датите и местата, където гражданите могат да участват в пробното гласуване.