ЦИК е тази, която финално ще определи броя на мандатите на политическите сили. Възможно е един мандат да премине от една сила в друга. Това заяви Геновева Петрова от "Маркет линкс" в ефира на bTV по повод изборните резултати. По думите ѝ отливът на 200 000 гласа от ГЕРБ води до намаляване на броя и на депутатите им.

"Повишили са резултата си ИТН и ДБ. Обратна тенденция е БСП. Промяна има, но не твърде драстична, особено за партиите след 2-то място", коментира още тя.

"Най-любопитно в профила на избирателя е тенденцията, че ИТН е фаворит на най-младото поколение – 18-30. Тази партия успява да пробие и в средните поколения.

БСП е партия, която години наред има проблеми да привлече младите и средните поколения, това остава и към днешна дата. Основният електорален източник е по-възрастното поколение. ГЕРБ успя да пробие сред възрастното поколение на изборите на 4 април, но запазва този свой пробив и на тези избори", каза от своя страна Добромир Живков

Според социолозите тънката граница между резултатите на БСП и ГЕРБ се дължи на това, че има изместване на профила на избирателя. За ГЕРБ има промяна в населено място – по-малко в София, повече в малките населени места.

Ключовите неща, които се случиха на 4-ти е, че ДБ пробиха в София. Това се случи и на тези избори. Пробиха и в другите населени места. Има промяна в нагласата на хората не само в столицата, но и в другите части на страната. Дали това ще се запази, зависи от политическите партии. Важно е да се следят нагласите на хората. Не само сред вишистите, но и сред хората със средно образование, които са голяма част от електората. Най-голяма динамика може да има сред младите избиратели, те сега формират политическите си виждания", уточни Живков.

Селата са местата, където БСП и ДПС имат силни позиции, а защо останалите партии не успяват да пробият – новите партии са за по-активното поколение, все още не е достигнало до хората по селата", посочи още социологът.