В проучване стана ясно, че "Демократична България расте. Те са по-добри разказвачи, а след това се появиха "Продължаваме променята". Имаше шанс да са заедно, но не стана, което е по-добре, за да използва целия електорат. Технократските ценности не са добре представени и заради това "Демократична България" се върна на старото си място. Това заяви социологът Първан Симеонов от "Галъп" в "Пресечна точка" по Нова тв.

"Г-н Трифонов загуби периферия заради неуспеха си да състави правителство. Това е преструктуриране на протестното пространство. От друга страна, има леко обръщане на махалото към партиите на статуквото. БСП и ПП мерят ръст.

БСП изглеждаха втори и преди, а Слави трети. Тогава обаче възрастните не излязоха да гласуват, а Слави мобилизира младите и отидоха да гласуват. Отговорът е много труден. Нека не говорим за правителство, а да видим финалните данни. Ще бъде за БНР и тогава ще видим какво да очакваме за изборите. Да не забравяме, че накрая решават 15-20%", допълни той. 

"Голяма част от хората са решили за кого ще гласуват, но не зная дали го споделят със социолозите", каза политическият анализатор Георги Харизанов. 

"Напоследък са доста искрени", отговори му Симеонов. 

"Никой не може да забрани на хората да си мечтаят. Не могат да забранят на Мая Манолова да си мечтае да бъде депутат отново. Дали ще има правителство - неясен произход, неясен адресат, неясни очаквания. Ентусиазмът да се управлява липсва в политическия терен. Не виждам прагматизъм, който да накара протестните партии да скочат в политическата зима, която ни очаква.

Не знам от къде идва оптимизмът, че нещо се е променило. Ситуацията е по-зле от лятото и всеки трябва да е дистанциран от амбициите си, ако иска да остане в политиката и след зимата. Нищо няма да стане. Ще стане по-зле", заключи Харизанов. 

Политологът Любомир Стефанов отбелязва, че скептичен към промяната.

"Това, което "Галъп" и другите агенции показват, е притеснително. Лятото ударихме дъното в избирателната активност. Изборите няма да дадат на някого самостоятелно или плюс един да съставят правителство. Тази избирателна активност е шамар за партиите", каза той.  

"На първите избори Слави победи и имаше мандат за промяна. Сега какво искаме? Мандат за промяна или мандат за правителство? Не е само ковид, има и икономика. Народът не иска ли и малко стабилност.

Единственото, което ме кара да бъда оптимист, е че народът този път с единодушие ще иска правителство. Това отваря вратата за голяма безпринципност. Когато всички се уговорят, никой не е в опозиция. Такава вълна може да има към "Продължаваме промяната", заяви още Първан Симеонов. 

"Радев е на ръба на победата още на първи тур. От мобилизацията там зависи дали ще се съберат милион и половина гласуващи. Има поне едни 15%, които решават в първите дни. Ситуацията в България е като пералня - след всички избори ГЕРБ излиза малко по-чист.

Партиите на промяната ще направят огромна грешка, ако отидат пак на избори. Андрей Райчев посочи нещо много интересно - 100-тина депутати за партиите на статуквото, 100-тина депутати на промяната и по средата е БСП. Накрая ще се окаже, че БСП ще реши дали ще има правителство", каза той. 

"За мен БСП не може да бъде наричана партия на промяната. Тенденцията ясно показва: "Видяхме ви правителството, не благодаря", завърши Харизанов.