Усетил жегата от подсъдимата скамейка, банкерът беглец Цветан Василев прави нови жалки опити да заблуди обществото с водопад от лъжи в приближени до него жълто-кафяви медии. Качен на дирижабъла си в Белград, Василев за пореден път разявява мантрата за разграбените активи на КТБ, само че пропуска своето участие и това на българския Фетуллах Иван Костов.
Двамата ортаци скоро ще обясняват пред магистратите и обществото как преди повече от 10 години създадоха пирамидата, за да я ограбят.

Василев, който нарочно избра да се скрие в държава извън ЕС, каквато е Сърбия, за да избегне екстрадицията, все още си мисли, че в България е останал и един човек, който да повярва на безобразните му лъжи. 

На него, обаче ще му се наложи да обясни схемата му за превземане на военнопромишления комплекс, в която участва заедно със скандалноизвестния ексслужител на "Кинтекс" Емилиян Гебрев.

Именно през Гебрев Василев продължава да държи контрола в златоносното българско предприятие "Дунарит". Макар да е бил финансиран от КТБ с кредити за над 90 млн. лева, „Дунарит“ никога не е предоставял адекватни обезпечения срещу вземаните заеми. Така от момента, в който КТБ бе поставено под спецнадзора на БНБ, а в последствие обявено в несъстоятелност, вървят опити за отмъкването на военния завод.

Първият бе чрез сделката за 1 евро, при която белгиецът с московски паспорт Пиер Луврие предяви претенции над „Дунарит“, „Авионамс“, БТК, НУРТС, „Фърст диджитал“ и ГАРБ. След като измамата бе изобличена, Луврие сам се отказа от скандалната сделка, но опитите на Василев да сложи ръка върху стратегическите дружества, мастити кредитополучатели от КТБ продължи.

При „Авионамс“ и „БТК“ той вече окончателно се провали, като държавата вече собственик на първата фирма, а втората бе продадена на открит търг в Лондон. Въпреки това, с помощта на Гебрев, продължава да пробва да отмъкне „Дунарит“. За целта, свързаното с Василев ръководство на завода, одобри в края на миналата година вдигане на капитала на дружеството с единствената цел собственик на акциите му да стане „Емко“ на Гебрев. Престъпният тандем прибягна до това средство, за да заобиколи запорите, наложени върху „Дунарит“, но засега решението все още не е успяло да влезе в сила, защото текат дела и не е вписано в Търговския регистър. 

Името на Гебрев се свързва с няколко скандални случая. Последният е свързан с разследване на ДАНС, по което се проверяват договори за 57 млн. евро в държавното оръжейно дружество „Кинтекс”. Контрактите се проверяват по разследване за източване на фирмата. Преди няколко месеца агенти на родното ФБР и представители на Софийската градска прокуратура отидоха в дружеството, за да търсят документи за източване на държавната оръжейна фирма. Това ставало чрез неизгодни договори, сключени от държавния оръжеен търговец - компанията на Гебрев ”Емко”, обясниха източници сред разследващите. Дотук проверката е показала, че „Кинтекс” е била посредник по сделки на различни частни фирми със страни от Третия свят. Името на Гебрев се свързва и с други скандали. Негови бяха гръмналите оръжейни складове в Севлиево. Беше и кандидат да приватизира ВМЗ – Сопот, и „Арсенал”. 

Компетентните органи са на път да разплетат скандалната афера, от което по тялото на Василев избиват реки от студена пот, въпреки юлската горещина.

Жадната за печалба уста на Василев също ще пресъхне, след като стане ясно как и защо е харизал едно от най-доходоносните български предприятия "Петрол" на сподвижника си Ганчев.

Вълшебният дирижабъл на Василев скоро ще го върне обратно на българска земя, където ще има челен удар с правосъдието в Специализирания съд, който за радост не е пленен от приятеля му Лозан Панов и носача на тенис ракетите му Калоян Топалов.