Миниатюрно устройство от Neuralink има за цел да облекчи някои здравословни проблеми, като например да позволи на парализирани хора да използват мозъчната дейност за управление на различни устройства, съобщава "Дейли Стар".

Миналата седмица се появи новина, че Neuralink вече се подготвя да започне изпитания върху хора.  Загрижени учени отправиха строго предупреждение след пускането на мозъчните импланти на Илон Мъск.

Досега мозъчният имплант е тестван върху маймуни и прасета. Ако се окаже успешен, чипът ще позволи на парализирани хора да управляват своите компютри и мобилни устройства с помощта на мозъчна дейност.

Илон Мъск обаче вече представи своята визия за това как хората могат да постигнат "симбиоза" с изкуствения интелект, за да избегнат "изоставането" от машините. Устройството може да позволи на хората да управляват компютри с мисълта си.

Някои експерти изразяват голяма загриженост дали обществото е готово да обедини човешкия мозък и технологиите.

Доктор Л. Сид Джонсън, доцент в Център по биоетика и хуманитарни науки към Медицински университет заявява: "Това са много нишови продукти, ако наистина говорим за разработка само за парализирани хора, пазарът е малък, а устройствата са скъпи."

"Ако крайната цел е получените мозъчни данни да се използват за други устройства или тези устройства да се използват за други цели, например за управление на автомобили, за управление на Tesla, тогава пазарът може да бъде много по-голям. Но тогава всички хора с реални нужди се използват в рискови изследвания за нечия търговска изгода."

Карола Крейтмайр, доцент по история на медицината и биоетика в Университета на Уисконсин-Мадисън, изразява загриженост, че ако нещо се обърка, няма да разполагаме с технологията за отстраняване на устройството или за поправяне на причинените от него щети.

Съществуват и опасения относно "стриктността на контрола" от страна на тези, които ще наблюдават изпитанията на Neuralink.

Превод и редакция: БЛИЦ