За деца на всяка възраст качественият сън е от съществено значение за пълноценния растеж и развитие. Най-честата проява на нарушение на съня при децата е хъркането. 

Д-р Елена Ефимова, която е детски оториноларинголог в SM-Clinic, разказа защо се появява, защо е опасно и защо не трябва да се самолекувате.

Хъркането е звукова вибрация, която възниква поради вибрация на мекото небце по време на сън, когато дихателните пътища са запушени.

„Най-честата причина за хъркане при деца е хипертрофията на аденоидите и/или сливиците. Хъркането може да се появи и поради патология на носната кухина и фаринкса (алергичен ринит, вазомоторен ринит, изкривена носна преграда, остри инфекциозни заболявания и др.). С тези проблеми се занимава оториноларинголог”, каза лекарят.

Но според нея това далеч не са единствените причини за хъркането. Често УНГ лекар се занимава с проблема с хъркането при дете заедно с лекари от други специалности. 

Хъркането може да се появи поради: нарушения на зъбната система, тогава е необходима помощта на ортодонт; ако имате наднормено тегло - ендокринолог; за вродени аномалии на лицево-челюстната област („цепнато небце“) - лицево-челюстен хирург.

Важно е да се разбере, че продължителното хъркане при дете води до сериозни последици.

Но повече за това защо хъркането при децата е опасно и какво да направите – ще научите на jenata.blitz.bg