Всеки ден у нас се крадат по три коли. Статистиката е на МВР, а според експертите най-често мишена на автоджамбазите са по-новите автомобили. Данните на силовите органи показват още, че броят на тези престъпления постепенно намалява.

Статистиката сочи, че от началото на годината едва 16 на сто от откраднатите коли са намерени и върнати на собствениците им.

За първите 7 месеца от МВР отчитат 703 посегателства върху автомобили. Разкритите обаче са едва 115.

Числата на МВР сочат още спад в посегателствата над автомобили спрямо 2020 г., както и по-добри резултати при разкриването на подобни престъпления.

Друга тенденция обаче продължава да бъде актуална: мишени на автоджамбазите се оказват по-новите модели.

Модерните технологии за защита на автомобилите предизвиквали автокрадците също да се развиват, смята експертът Румен Дунев.

„Това е една игра на котка и мишка. Производителите се опитват да правят защити за сигурност, съответно автокрадците разработват устройства, с които да могат да пробият тези устройства”, обясни Дунев пред "Нова телевизия".

Автоекспертът разказа и за друга тенденция - автоджамбазите, за които кражбата на коли е голяма хапка, играели по-на дребно. И този бизнес бил благодатен за тях.

„Във всеки един автомобил има части, които бързо се демонтират и са много скъпи. При някои модели автомобили това са фаровете, които се свалят за по-малко от минута, а цената на един фар е между 5 и 8000 лева”, коментира Дунев.

А за да не станем жертва на подобни посегателства, специалистите препоръчват да оборудваме автомобилите си с имобилайзери.

Темата коментира и Росен Белишки от отдел „Криминална полиция“- ГДНП.

„Наистина напоследък се крадат по-нови модели. В голяма част от случаите повечето се предават за части. Често се случва колите да се изнасят в чужбина. Крадците дълго време наблюдават модела кола, която искат да откраднат. Преди самото престъпление им трябва технологично време, за да огледат района”, заяви той