Пълномащабна война в Украйна все още не е изключен вариант. Това заяви бившият служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов в ефира на Nova News.

Той обясни, че случващото се на украино-руската граница може да се разгледа в два аспекта: военно-технически и политически.
„Такова струпване на войски води до изводи, че тази групировка е готова за инвазия и агресия“, посочи той.

Според Шаламанов основната цел на Русия е да не допусне Украйна да се превърне в демократична и просперираща страна, която да е член на ЕС и НАТО.

„Натискът по един или друг начин ще продължава. Вече Украйна търпи загуби. Играта продължава“, подчерта той. По думите му в кризата си е проличало единството на Запада, а посочването на конкретна дата за старт на война е предотвратило фактическото сбъдване на подобна прогноза.

Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията коментира, че защо е посочена евентуална дата за началото на война – 16-ти февруари, трябва да попитаме хората, които са доставили тази информация.

„Има много интерпретации. Смята се за неподходящо това да се случи преди приключването на Олимпиадата на 20 февруари. От 2-3 часа е новината, че руската страна започва да изтегля части от украинската граница. Те следваха своята линия на повишаване на напрежението и на искане на отстъпки от НАТО и САЩ. Интересната дискусия преди тази новина беше какви са сценариите на Русия и Путин.

Имаше различни сценарии – от просто увеличаване на напрежението и показване на Русия като страна, с която трябва да се преговаря, до възможността за пълномащабна война и включително завземане на Киев“, посочи той.

По думите му реалистичните анализатори са изразили мнение, че вероятността да се стигне до голяма военна операция е много малка.
„Песимистичният вариант беше да се случи нещо подобно на руските действия в Крим, Сирия и Либия – малки и икономически изгодни операции“, коментира още анализаторът.