Die Welt пита: Защо трябва да посетите България сега?
Кристофер Неринг изброява причините да се пътува до страната ни
Авторът живее повече от две години в страната ни с цел проучване на Държавния архив за дейностите на ЩАЗИ.
България все още е неизвестна като туристическа дестинация. Експериментът на Комунистическата партия, който започва в края на 50-те години на миналия век за създаването на „Червената Ривиера“ на Черноморието като евтина ваканционна дестинация за Запада, продължава да работи и до днес: ол инклузив предложенията за почивки и празници може да бъдат резервирани за всяко кътче, при това на цени, които не биха привлекли всеки местен към крайбрежието на страната. Но престоят в България се превръща в преживяване.
Пловдив: Пиршество в столицата на културата
Пловдив е вторият най-голям град в страната, най-старият по продължителност на заселването град в Европа и един от най-древните в света като цяло. Известен е с историческия си център и с римския амфитеатър, заедно с италианската Матера, градът сега е Европейска столица на културата. Разположен в равнината на Марица между Стара планина и Родопите, до него може да се стигне от столицата София за два часа.
Най-добрият начин да започнете деня е да отидете до едно от многото кафенета на тротоарите в пешеходната зона и да поръчате турски сладкиши като баклава или толумбички.
Най-красиво е привечер, пише авторът, като препоръчва на гостите на града да се разходят из Стария град и да си купят билет за някое от събитията в Античния театър. „Ако не са останали, почерпете се с малко хапване в модерните заведения в квартал Капана и чуйте звуците, които идват от разположения в съседство амфитеатър“.
„След това идва най-важното: храната. Обилното хранене в ресторанти и има висока културна стойност.
Банкетите служат като сложен съпровод за дискусии относно политиката, шегите и дългата история на германско-българската солидарност“, уверен е авторът, като предлага на читателите си съвети за това какви напитки и ястия да подберат – ракия и задължителната шопска салата, мезе, скара, мусака или гювечи. На вегетарианците се препоръчват чушки бюрек или печени чушки с доматен сос.
За да „слегне храната“, Пловдив предлага някои възможности за разходки пеша.
Градът е построен между седем хълма, шест от които се издигат и до днес. Най-красив безспорно е Бунарджик, на чийто връх паметник на руски войник отбелязва Освобождението от османско владичество през 1878 година.
По посока на войника са Родопите, идеални за туризъм.
Възможно е също така за един ден от Пловдив да стигнете до Бачковския манастир или Асеновградската крепост. На север от столицата на културата можете да се насладите и на контрастна програма: престой в Хисаря или Павел баня.
В материала следват препоръки за посещение в Мелник, Априлци и черноморската ни перла – Созопол. На читателите се предлага информация за най-известните събития в тези градове.
В последния абзац авторът припомня на читателите за това какво свързва българи и германци – като например скулпторът и художник Христо Явашев – Кристо. Припомня се и за Валя Балканска. Дори световна звезда на съвременната литература свързва Германия и България: Илия Троянов, чието семейство бяга от България в Германия през 1971 г.
Подчертава се, че немският е вторият най-изучаван език в България. На първо място е руският, а на трето място е английският. Немските училища в страната подготвят десетки хиляди българи за обучението им в Германия.
Последвайте ни
5 Коментара: