Димитър Ганев предрече комфорт за БСП в следващия парламент
Според него тя е била диалогична в рамките на 46-то НС и е станала по-приемлива за „партиите на протеста“
Според него тя е била диалогична в рамките на 46-то НС и е станала по-приемлива за „партиите на протеста“.
„В този смисъл БСП е в уникалната роля, в която хем от една страна, например господин Цонев казва, ами ние ще се сгодим ГЕРБ-БСП-ДПС., от друга страна хем протестните партии си говорят с БСП, смятат я общо-взето за възможен партньор, което говори за едно отваряне на БСП от изолацията поне на този етап. Това не означава непременно, че БСП ще бъде в следващото управление, но не е изключено“, уточни той.
Димитър Ганев коментира и последното изследване на „Тренд“ за нагласите на българите спрямо основните институции и политически формации , по поръчка и на „24 часа“, направено в периода 8-15 септември 2021 г. Според него няколко неща правят впечатление.
„Първото, като че ли най-сериозно е спад на обществена подкрепа към ИТН, а общо-взето данните за другите формации се запазват на сходни нива, просто личи разликата при ИТН.
И другото, което разбира се трябва да уточним е, че ние успяхме да зададем в хипотетична ситуация евентуален проект на Петков и Василев, той набира към момента 9% от гласуващите и това малко или много размества цялостната подредба.
И аз бих очертал нещата така – ГЕРБ остава лидер, по-скоро връща си лидерското място, след като беше загубено от ИТН на последните избори и оттам нататък вече можем да очертаем три групи от партии.
Първата група е около БСП и ИТН, които са сходни стойности. Казвам три групи, защото всяка група общо взето е със сходна електорална тежест. Първата група е БСП и ИТН, които са с около 16-17% от гласуващите подкрепа. Втората група е на ДПС – Петков, Василев и ДБ, които също са със сходни стойности.
За тях можем да очакваме на предстоящите избори между 250 и 300 хиляди души подкрепа. И трета група, която е тези, които остават, като че ли под черта, някои от тях са много близо като ИБГНИ, например“, каза още той.
Последвайте ни
7 Коментара: