Визията на целия Висш съдебен съвет (ВСС) за отпадане на мониторинга над съдебната ни система дори до края на мандата на сегашната Еврокомисия, е различна от становището на г-н Лозан Панов, което е мотивирал пред представители на ЕК. Не споделям и мнението на г-н Панов как се провежда съдебната реформа, както той самият е поддържал пред ЕК. Това заяви във "Всичко коз" говорителката на ВСС Даниела Машева.
 
"Становището от прокурорската колегия от ВСС напълно съвпада с констатациите от последния доклад - ЕК отчете много позитивни резултати, свързано на първо място с избора на състава на сегашния ВСС, първия пряк електронен избор, направен от колегите по професионалната квота", посочи Даниела Машева.
 
"Всъщност идеята е, разбира се, всички тези въпроси за противодействие на организираната престъпност, корупция на високите етажи и т. н., да бъдат занапред обект на наблюдение на друг национален механизъм.
 
Лично считам, а и преобладаващата част от ВСС счита така, че този мониторинг до момента изигра своята роля. Ще бъде създаден наш такъв орган, там ще членуват председателите на върховни съдилища, министри - така че няма да има процедура със съмнения. Идеята е да бъде вътрешен мониторинг, каквато е и препоръката на ЕК. В него участваме ние и Румъния.
 
По отношение към другите страни членки не се прилагат тези мерки, предлага се да се помисли за актуални мерки за актуални въпроси, насочени към всички държави членки на ЕС, и всички да бъдем равнопоставени", добави Даниела Машева.
 
Според нея е немислимо да се правят промени в процедурата по избора на нов главен прокурор, която може да стартира още от 10 юли. "Президентът има право да прави подобни консултации, т. нар. обществени консултации, може би намерението е обществото да знае, че предстои една процедура. И тя да бъде направена по закон, прозрачно. Не може да има промени в процедурата - най-ранната дата е 10 юли, няма време да се правят законодателни промени, законодателният процес е доста по-продължителен. Немислимо е да се правят подобни промени. 
 
Мога да кажа, че, сравнявайки със законодателството на други държави в ЕС, нашата процедура, вкл. и за избор на главен прокурор, и председателите на ВАС и ВКС, бихме могли да кажем, че е законово разписана една от най-прозрачните процедури. Тя ще стартира във възможно най-ранния срок - по възможност ще я обявим още на 10 юли. 
 
Искаме най-ранно начало на настоящата процедура преди 10 януари 2020 г., когато изтича мандатът на г-н Сотир Цацаров. Така че и кандидатите спокойно да представят концепциите си, да отговорят на въпросите и да попълнят тези декларации на имущественото им състояние за конфликт на интереси", изтъкна говорителката на ВСС, която добави, че в момента "обстановката във ВСС е много спокойна".
 
Даниела Машева уточни, че ВСС няма компетентност да се произнася по отношение на евентуални разкрития на недекларирани офшорни сметки или имущество на политици. "Ако се появи информация за недекларирани такива, за недвижимо и недекларирано и проверено имущество на магистрати, тогава бихме се ангажирали, но не и за политици", поясни тя.