Представляващият ВСС попари мераците на Лозан Панов и го свали бързо на земята
Съжалявам, това е функция на Висшия съдебен съвет", отсече Магдалинчев на излизане от срещата при президента
"Г-н Панов, като че ли показва повече желание той да определи бъдещия главен прокурор, отколкото той да участва активно в това нещо. Съжалявам, това е функция на Висшия съдебен съвет", отсече Магдалинчев на излизане от срещата при президента по повод хулите срещу страната ни, изречени по време на срещите на тримата големи в Темида и ВСС с авторите на доклада по мониторинга на ЕК.
Магдалинчев тълкува настояването на Панов пред Брюксел да не ни сваля мониторинга като: "Лично негова позиция, която аз категорично не споделям!".
Представляващият ВСС поясни, че по негова инициатива са били внесени на пленума на съвета паметните бележки, в които лъснаха скандалните доноси срещу България и нападките към останалите институции, като прокуратурата и КПКОНПИ. Магдалинчев е категоричен, че за публикуването на стенограмите не ни трябва никакво разрешение от гостите от Брюксел, нито пък представляват някаква квалифицирана информация, съобщава Канал 3.
"Идеята е вече година и половина тоя състав на ВСС работи. Ние правим четири или пет срещи с мисии на ЕК и като че ли всичко остава някъде забулено. Защо ли? Да се остава с усещането, че нещо не е доизречено. И затова предложих да се публикува едно към едно и да се види от хората кой какво работи и какви са препоръките на ЕК, и какви въпроси се поставят пред нас", обясни Магдалинчев. "Няма нищо конфиденциално в тях", пресече той внушенията, че едва ли не извънредно ВСС е решил да публикува стенограмите от разговорите с пратениците на ЕК. "То това е идеята - да се получи гласност в обществеността.
По повод апелите за ограничаване на правомощията на главния прокурор, които почти едновременно отправиха и соцлидерката Корнелия Нинова, и Лозан Панов, представляващият ВСС беше категорично против с аргумента, че не може в хода на процедурата да се пипат правилата. Едва след избора на новия главен прокурор може да се мисли в тази посока, смята магистратът.
Магдалинчев категорично отхвърли заклинанията, че изборът на главния прокурор щял да бъде политизиран, защото преобладавала политическата квота във ВСС. Той обори твърденията в тази посока и се обяви, че е добре бъдещият обвинител номер едно да бъде прокурор и въобще, човек от системата.
Последвайте ни
0 Коментара: