Първата стъпка е да се идентифицират проблемите на пътната инфраструктура и свързаната с нея пътната безопасност, за да се вземат решения. Един сериозен проблем свързан с безопасността на движението, който е огледален с много други сфери е, че липсва неотменимост на наказанието.

Наказателният кодекс и Законът за движение по пътищата се нуждаят от сериозни законодателни промени. Едва ли е необходимо да открием топлата вода, има работещи модели в други европейски държави, които са дали резултат. Това каза в интервю главният прокурор Иван Гешев по повод инициатива "Визия 0", посветена на пътната безопасност.

„Българската държава не се интересува сериозно от този проблем, в голяма степен от пътния травматизъм. Каквито и планове да се правят, те остават само на хартия, никой не ги контролира, те са само с цел да се прави някакъв пиар или примерно до някоя следваща сериозна катастрофа.  

Съвсем различно ще е, ако се приеме това, което ние предложихме на Народното събрание (експертните предложения на ПРБ от май 2020 г. и юни 2022 г. за законодателни промени), ако те спрат с алкохол над определено количество или дрогиран, ти се отнема в полза на държавата моторното превозно средство, в полза на държавата. Това е част от начина да се подобри пътната безопасност“, допълни още Гешев.

„Нашият анализ, по данни  от Агенция пътна инфраструктура и Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата, е че няма магистрала или първокласен път който да няма сериозни проблеми.

Това е вторият аспект, но трябва да има единна държавна политика и не на хартия. Българските граждани плащат заплатите на тези държавни институции, не за да загиват по пътищата. Под натиска на гражданското общество, неправителствените и браншовите организации, политиците и Народното събрание ще бъдат принудени да свършат нещо! Ние не заслужаваме тази война по пътищата“, заяви Иван Гешев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук