Извънредно в БЛИЦ! Цвета Караянчева обясни защо ГЕРБ не е пуснал Цветанов за министър и направи шокиращи разкрития за Костов и "Агнешките главички"
Корнелия Нинова и БСП сами не си вярват на това, което говорят. Прокуратурата трябва да разследва приватизационните сделки по времето на Костов
- Г-н Цветанов е достатъчно ангажиран в парламента. Като председател на парламентарната група на партията, той има изключително важни функции предвид на това, че политиките на правителството трябва да се изпълняват и да се обличат в законова форма.
Групата на ГЕРБ в НС се нуждае от много сериозно ръководство, което да обединява по определени политики отделните парламентарно представени партии. По тази причина е взето решение г-н Цветанов да бъде председател на парламентарната група.
Той е показал, че може да се справя във всяка една ситуация.
- Какво от преговорите за съставяне на правителство остана скрито от очите на обществото?
- Мисля, че чак такива мистерии нямаше. Диалогът се водеше на изключително добро ниво. Всички участващи в преговорите - и патриотите, и колегите от нашата парламентарна група, бяхме наясно, че правителство трябва да се състави. И то не заради самото правителство и заради самата власт, а защото в противен случай трябваше да има нови избори.
Хората вече са уморени от избори.
Аз мисля, че преговорите, които се водеха и доведоха до съставяне на кабинет, бяха на изключително принципна основа.
Виждате, че по определени теми нямаме съвпадение в мненията, тъй като всяка една от различните парламентарни групи има свое виждане по някои от политиките. Но има и неща, по които можем да се обединим в името на стабилността на страната.
Най-важното е България да бъде стабилна, предвид неспокойната обстановка на Балканите.
Предстои ни и много важно предизвикателство по посока на председателството на Съвета на Европа, което трябва да премине на високо ниво. Това ще бъде голям изпит за България.
- Да, но от БСП категорично заявиха, че правителството на Борисов няма да изкара 4-годишния си мандат. Защо сте убедени, че няма да има предсрочни избори?
- На БСП като опозиция това й е работата - да говори как ще предизвика предсрочни избори. Но в БСП сами не си вярват на това, което говорят!
Там са напълно наясно, че няма как да се върви на избори, както и че тази конфигурация в парламента е единствено възможната, за да има страната ни правителство.
Г-жа Нинова загуби изборите и сега иска да покаже пред своите членове, че е силна и може да громи врага. По тази причина тя говори, че това управление няма да бъде с дълъг мандат. На нея така й се иска, но мисля, че са налице всички предпоставки да изкараме 4-годишен мандат.
- Има ли подводни камъни, които могат да ерозират доверието в управляващата коалиция?
- Разбира се, че има. Но ние затова в коалиционното споразумение сме записали, че на съвета на коалицията ще бъде дебатирано и изяснено всичко, което е важно за страната, и след това ще излизаме с обща позиция.
Мисля, че няма да се допускат грешките от миналото коалиционно споразумение, защото сега нещата са изчистени.
Не смятам, че ще има нещо, което да ни отклони от посоката.
- Преди президентските избори Бойко Борисов пожела "приятна игра" на "Агнешките главички". Видяхме, че техните проекти не влязоха в парламента. Приключи ли играта им?
- Мисля, че не е приключила. Това, което виждаме в момента - коментарите по телевизията на представители от този кръг и изявите им в социалните мрежи.
Според мен те не разбраха, че за да има партия и възможност хората да разпознаят техните политики, са ти необходими изградени структури в цялата държава. Не може само от екрана и от фейсбук да отправяш послания и да повтаряш страната. Трябва да обиколиш страната, да разбереш проблемите на хората и от какво се нуждаят.
Жалко е, че над 250 000, които гласуваха за тях, не получиха политическо представителство. Надявам се, че тези, които са гласували за тях, ще намерят политическо представителство при нас, защото ние сме единствената дясна сила в този парламент.
- Смятате ли, че прокуратурата ще изпълни обещанието на Борисов да се направи пълна ревизия на грабителските приватизационни сделки?
- Да, мисля, защото през Прехода се извършиха много бели.
Тогава много хора се облагодетелстваха от тъмната приватизация. Много заводи бяха нарязани на скрап. В този период беше разбита икономиката, защото някой някъде се спазари с някой друг, за да задоволи своите финансови амбиции.
По тази причина десетки предприятия бяха продадени на безценица и унищожени, а много хора бяха изгонени на улицата. Говоря от личен опит, защото аз съм работила в производството и знам за какво ставаше дума.
Не бяха разграбени само предприятията, а и много други неща.
Затова аз мисля, че трябва да се направи ревизия на приватизацията през онзи период.
- За никого не е тайна, че приватизацията беше направена под ръководството на Иван Костов. Има ли право този човек да продължава да ни учи на морал от телевизионния екран?
- България е свободна и демократична държава и всеки може да излиза и да говори каквото си поиска. Въпросът е какво ще чуят хората и как ще го възприемат.
Виждаме как много бивши и настоящи политици излизат по телевизията и ни учат на морал, а след това ни порицават, без обаче да обръщат поглед назад и да анализират това, което те са направили по времето на техните мандати.
Много е лесно да говориш отстрани, да размахваш пръст и да се правиш на умен, но нещата се случват тук и сега.
Въпрос на морал е да излезеш и да кажеш - "аз искам да помогна" и да дадеш конструктивен съвет. В никакъв случай не трябва да размахваш пръст, защото историята, която си оставил след себе си може да не е много чиста.
- Смятате ли, че Борисов си е взел поука от грешката с вкарването на Христо Иванов в правителството, който след това му заби нож в гърба?
- Надявам се, че правителството ще изпълни своя мандат от 4 години. Ако трябва да бъдем честни, ще признаем, че в момента никой не знае какво ще се случи. Но нашата амбиция е да изпълним управленската си програма.
Предишните две правителства на Борисов подадоха оставка, защото видяха, че липсва подкрепа. В политиката е морално, когато възникне такава ситуация, да отидеш на избори и да поискаш подкрепа.
Не е важно колко време си управлявал, а какво си направил за тези 1, 2 или 3 години.
По време на второто правителство на Борисов дадохме възможност на много политици от други парламентарни групи да влязат в управлението.
Видяхме, че Христо Иванов се отказа още на първата трудност. Политиката е битка да отстояваш това, което искаш да направиш, и да убедиш колкото се може повече хора в идеите си.
Ти трябва да достигнеш до всеки един човек и да го убедиш, че твоята кауза е правилната и той трябва да те последва. Това е същността на политиката.
След това трябва да убедиш и останалите парламентарни групи да те подкрепят. Така с гласовете на 204 депутати променихме Конституцията по време на мандата на 43-тото Народно събрание.
Не може като Христо Иванов да подадеш оставка при първата бариера и после да започнеш да плюеш от екрана. Бойното поле е отворено. Ела на него, сражавай се с идеи и убеди хората в парламента, че си прав. По този начин можеш да спечелиш битката, а не извън парламента по фейсбук и телевизионните студия.
Последвайте ни
0 Коментара: