На двуседмична карантина подлежат неболедувалите и неимунизираните срещу коклюш контактни лица. От началото на годината към този момент в страната са регистрирани общо 314 случая на заболяването, като най-голяма част са в София, следвани от Варна, Кюстендил, Благоевград и Бургас. Най-висока е заболяемостта при децата под 1 г., следвани от тези на възраст 10-14 г.

Това сочат данните за разпространението на магарешката кашлица у нас, предоставени на “Труд” от Министерството на здравеопазването.

Имаме епидемична ситуация заради случаите на коклюш, посочи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. По тази причина, тя, както и министърът на здравеопазването Галя Кондева, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция “Медицински надзор” Иванка Динева ще бъдат изслушани на извънредно заседание на здравната комисия в парламента днес. 

По думите на проф. Христова не са малко болните, които предават заразата дори без да знаят, т. е. или са безсимптомни, или са с малко симптоми и нетипични. Очакваме в следващите седмици да се повиши заболеваемостта, подчерта тя и обясни, че в момента се наблюдават епидемични взривове в определени колективи. Проф. Христова обобщи, че над половината области в страната са съобщили за случаи.

“91-92% е покритието при новородените на 2-3-4 месеца, когато се прави първата ваксинация. След това намалява. На 12 години вече е малко под 90%. Така че засилено в момента и у нас се правят ваксинации на тези, които са изпуснати”, посочи тя.

Имаме изцяло нова ситуация със заболяване, което бе забравено, а сега се завръща, обясниха пред “Труд news” директори на училища, в които класове излизат в 14-дневна карантина.

Такъв е подходът в София, където в повечето школа болните ученици и техните класове минават на дистанционно обучение от вкъщи, както се процедираше при COVID. На други места обаче, като в Бургас и Благоевград, здравните власти не карантинират, а оставят “под наблюдение” болните ученици, показа проверка на медията.

Заради разпространението на болестта, от която починаха две бебета от Кюстендилско, РЗИ по места започват издирване на неимунизирани деца, тръгва и разяснителна кампания за ваксинация. И лекари, и директори отчитат, че заболелите са деца под 10-годишна възраст, които в повечето случаи имат пълен цикъл ваксини срещу заболяването.

Всеки болен от коклюш подлежи на самоизолация и лечение в дома до клинично оздравяване, но не повече от 30 дни от началото на заболяването или 20 дни от започване на конвулсивната кашлица, а за лекуваните с антибиотици - съответно 20 и 10 дни, уточниха от МЗ на запитване на “Труд news”.

Диян Стаматов, директор на 119. СУ, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: Боледуват основно учениците от начален етап

- Каква е картината с разпространението на коклюш в столичните училища, господин Стаматов?
- При нас миналата седмица имахме в един клас четири деца и се наложи изключително спешно да се свържем с лични лекари, националния здравен инспектор, зам. здравния министър, защото реално в нова ситуация, в която заболяване, което е отминало във времето, се събужда по различни причини.

- Каква е процедурата, когато има болен ученик?
- Излиза се в 14-дневна карантина. Първото нещо, е личният лекар трябва да ни сигнализира в училище. След което директорът има ангажимент да сигнализира РЗИ и родителите. При тази 14-дневна карантина се препоръчва преминава в дистанционна форма на обучение на класа, в който има заболели ученици. Едновременно с това има предписание от РЗИ, което препоръчва именно карантината и ограничаване на всякакви контакти на тези, които са със симптоми, имунизация и, разбира се, лечение.

- От кои класове боледуват деца?
- При нас е четвърти клас, така че ако категоризираме по възраст - по-малките. Основно в начален етап боледуват и те са основно под 10 години и трябва да има родител с тях вкъщи. Няма клас, който да е над четвърти на този етап.

- Откога случаите започнаха да растат?
- При нас от миналата седмица се появиха случаите, иначе от октомври и ноември са първите доказани. Но може да се каже, че пикът на проявата на заболяването започва през тази календарна година. Няма коментар от страна на здравните специалисти каква е причината, защото и четирите деца, които бяха при мен, бяха със завършен имунизационен цикъл. Има много големи притеснения от страна на родителите, както и много голяма съпротива за това, че отново трябва да преминават в онлайн формат.

Българска асоциация на микробиолозите: Ваксинацията не предпазва от инфекция с паракоклюш

Коклюшът се причинява от бактерията Bordetella pertussis.

Учениците, които са болни или са от клас, в който има случаи на коклюш, следва да бъдат поставени под карантина и да учат дистанционно, обясниха директори на училища.

Коклюшът се причинява от грам-отрицателния бактерий Bordetella pertussis. То е ваксинопредотвратимо, остро респираторно заболяване. Коклюшът обикновено се асоциира с инфекция, причинена от Bordetella pertussis, но Bordetella parapertussis също може да е причина за коклюшо-подобни симптоми, описват заболяването от Българската асоциация на микробиолозите. Ваксинацията против коклюш не предпазва от инфекция с паракоклюш и не се наблюдава кръстосан имунитет между тях.

Затова при наличие на коклюшо-подобни симптоми (продължителна кашлица с пристъпи, повръщане след закашляне) е целесъобразно да се диагностицират и двата причинителя за да се направи разлика между инфекция с Bordetella pertussis и Bordetella parapertussis, особено в популации с високо ваксинационно покритие срещу коклюш. Възможна е доказване и на коинфекция с коклюш и паракоклюш.

Инфекционисти препоръчват бустер за бременните

Свърши ваксината Boostrix за възрастни по аптеките 

Свърши ваксината Boostrix по аптеките в цялата страна заради паниката от епидемия от коклюш. Ваксината е предназначена за лица над 4 години и е за реимунизация срещу дифтерия, тетанус и коклюш. Цената и е 33 лева.

Медици препоръчаха двукратна реимунизация за коклюш на всички бременни в първия и втория триместър. Обяснението е, че така майката ще образува нови антитела, които преминават плацентарната бариера и защитават бебето до 5-6 месец след раждането, когато вече е завършен имунизационния курс за коклюш. Това е стандартна практика в много европейски държави.

Инфекционистите препоръчват и всички възрастни, които имат съприкосновение с пеленачета да се ваксинират срещу коклюш.

Според фармацевтите именно това е причината за бързото изкупуване на ваксини от аптечната мрежа.

Д-р Веселка Мончева, РЗИ-Благоевград: Имаме един карантиниран клас и 7 случая

“От началото на годината в Благоевградска област има регистрирани 7 случая на коклюш и един карантиниран клас в Благоевград. Това не е висока заболеваемост и няма място за безпокойство”. Това каза д-р Веселка Мончева от РЗИ-Благоевград, която е директор на Дирекция “Надзор на заразни болести.

Карантината при учениците не е като при COVID, децата си ходят на училище, само не се смесват с останалите деца от училищния поток, уточни д-р Мончева.

Всички заболели са от Благоевград, само един случай има от Банско. Три деца са под 1-годишна възраст, едно е над една годинка, две са между 5- и 9-годишна възраст и едно на 16 години, заяви д-р Мончева.

Скъп тест затруднява диагностиката на коклюш

20 случая са във Варна, има и възрастни пациенти 

20 души са диагностицирани във Варна с коклюш от началото на март, като преди това болни не е имало, сочи анализът на РЗИ. Четирима от заразените са на възраст от 20 до 43 г., останалите са деца. До момента няма епидемични взривове в ясли и градини, нито тежки случаи, въпреки че кашлицата отшумява много бавно.

Най-рисковият контингент са малките бебета, които на практика нямат имунитет, тъй като първите дози ваксина против коклюш се поставят на два, три и четири месеца, каза пред “Труд news” педиатърът д-р Каролина Златева.

Според нея профилактиката е на ниво. Скорошна обширна проверка на РЗИ е установила, че обхватът е 95%. Пробив обаче понякога се получава при по-големите деца.

Реимунизация се прави на 6 г. и 12 г., но сега ваксината не е жива и затова имунитетът не е така траен, поясни д-р Златева. Според нея прилаганата преди българска стара жива ваксина е била сменена заради повечето странични ефекти.

Проблем е и трудното диагностициране на болестта. Тестове правят няколко лаборатории във Варна, но изследването не се покрива от здравната каса, а цената му е 60 лв. и затова много хора го правят само в краен случай, поясни д-р Златева.

По думите є проблемът е, че болестта е силно заразна, но клиничната картина, поне засега, не е така тежка и лечението в домашни условия с антибиотик дава резултат.

От РЗИ уточняват, че в градините и училищата, където има регистрирани случаи, болното дете се карантинира, останалите са под наблюдение, а онлайн минават онези, които не са имунизирани. Лекарите съветват и най-възрастните да ограничат контактите си, тъй като при тях традиционно имунитетът е отслабен.

Наблюдават съученици на болно момче

6 случая регистрирани в Бургас

В Бургас случаите на коклюш от началото на годината са 6. За щастие, всички те са с леко протичане и не се е налагало болнично лечение. Последните три случая обаче са в рамките на само десетина дни, което според медиците говори за зараждане на вълна от заразата.

Последният случай е бил на 9 годишно момче, без нито една ваксина. Класът на детето е под наблюдение, както и неговата по- малка сестра. Оказало се е, че в класа има две деца с пропуснат прием на една от ваксините срещу коклюш. Те ще бъдат реимунизирани, но след като приключи карантинният период, който е 14 дни.

От РЗИ Бургас правят постоянни проверки по училища и детски градини.

За да се постигне 100% защита срещу коклюш трябва да е преминат целият курс от общо четири имунизации. Първата от тях е между втория и четвъртия месец на бебето. Следващата е на 16-месечна възраст, а след това има реимунизации на 6 и 12 години. Данните на РЗИ Бургас показват, че първият прием на ваксината срещу коклюш е изключително висок - 98%.

Обхватът при следващите приеми обаче пада до 93%. За това и от РЗИ правят постоянни проверки както на общопрактикуващите лекари, така и в детските градини и училища.

В момента в България се наблюдава увеличена заболеваемост от коклюш, известен още като магарешка кашлица.
Рискови за заразяване са най-малките деца, които все още не са достигнали нужните месеци за ваксинация, както и възрастните хора. Затова навременното поставяне на диагнозата е изключително важно.

Тя се определя според клиничната картина и резултатите от изследвания, коментираха и лекарите от бургаските лаборатории. Д-р Татяна Николова, специалист по вирусология в “ЛИНА” разясни кои са подходящите тестове. По думите є, при скорошна инфекция се използват ДНК анализи. Ако симптомите са се проявили по-отдавна, особено при подрастващи и възрастни, както и имунизирани преди време, най-подходящи са серологичните изследвания.

Контактните са поставени под медицинско наблюдение

Ваксиниран ученик е първият случай на регистриран във Велико Търново

Първи случай на коклюш е регистриран в област Велико Търново. Това съобщиха от РЗИ в старата столица.

Заболелият е ученик. Случаят е лабораторно потвърден с PCR тест в НРЛ “Молекулярна микробиология” в Националния център за заразни и паразитни болести. Под медицинско наблюдение са поставени контактните лица в класа и са разпоредени противоепидемични мерки като почистване, дезинфекция на повърхности в помещенията и проветряване.

Основното средство за профилактика и борба с коклюша е приложението на ваксина.

От здравната инспекция информират още, че за периода 15-21 април на територията на региона са регистрирани 2 случая на варицела, 4 - на скарлатина, 5 - на ентероколит, 2 - туберкулоза, 1 - ротавирусен гастроентерит, 1 - вирусен хепатит и 19 - на остри респираторни заболявания (ОРЗ). Няма засечени заболели от COVID-19.

Случаят е лабораторно потвърден с PCR тест в НРЛ “Молекулярна микробиология” в Националния център за заразни и паразитни болести. Под медицинско наблюдение са поставени контактните лица в класа и са разпоредени противоепидемични мерки (почистване, дезинфекция на повърхности в помещенията и проветряване).