„Случайни тестове на няколко плажа показали бактериално замърсяване. Министерството на здравеопазването публикува подробно разяснение защо тези тестове не са меродавни (линк в коментари).

Но медиите (особено социалните) сякаш не се интересуват особено от редовните проверки на Регионалните здравни инспекции, които проверяват постоянно водите на Черноморието и ги тестват в специализирани и акредитирани лаборатории по международно установена методология“, гневи се министърът на околната среда и водите в личния си Фейсбук профил.

Коментарът му идва в отговор на разпространената преди ден информация от „Активни потребители“, че има силно замърсяване на някои плажове по Черноморието. Това доведе до паника в почиващите по морските курорти и до отменени резервации.

„Изглежда паниката е доста по-интересна. Мое твърдение за нарастващ обем отпадъци по плажовете (основано на изследване, което ще представим след няколко седмици) набързо се превърна в заключение, че “Черно море става все по-мръсно”.

(Във вторник във Варна пък ще представим сериозно изследване по този въпрос.)

Здравните инспекции и инспекциите по околна среда, които мерят различен тип замърсители, редовно тестват водата, анализират я във високотехнологични лаборатории и информират.

Доверявайте се на тези анализи и данни и се обръщайте към тях, когато имате тревоги или сигнали, които са свързани със здравните или екологичните характеристики на черноморската вода или друга среда“, категоричен е още министърът.

„Личното ми мнение, след като в последните два месеца два пъти обиколих Черноморието от Дуранкулак и Синеморец и посетих всички основни плажове, дюни, защитени местности, къпах се, когато ми оставаха няколко свободни минути и пих чешмяна вода, когато бях жаден, е че Черноморието е чисто и не е опасно.

Но това е съвсем лично мнение и не искам да увещавам никой да се къпе край Бургас или да не ходи в Гърция. Нали всеки сам си решава“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук