Днес се навършват 97 години от подписването на Ньойския мирен договор. С него на България са наложени тежки териториални, политически и икономически клаузи затова, че воюва на страната на Централните сили по време на Първата световна война.
Страната ни губи за втори път Южна Добруджа, както излаза си на Егейско море и Западните покрайнини. От България са откъснати изконни земи, повечето от които и до ден днешен не са в пределите на Родината. В чужди ръце остават Западните български покрайнини, Беломорието , Македония. Люлката на българската държава на Балканите - Добруджа е върната под румънска окупация. Около 2 милиона наши сънародници попадат под чужда власт и са преследвани заради българското си съмосъзнание. България е принудена да плаща огромни репарации и в следващите години е съсипана икономически.

Ньойският диктат е символ на несправедливостта, арогантността и недалновидността на държавите победителки, откъснали изконни български земи от снагата на Отечеството.

Във войните за национално обединение от 1912 до 1918 година България дава стотици хиляди убити и ранени, а след тях приютява стотици хиляди бежанци от териториите, останали под чужда власт.