Неизвестният братовчед на Ботев: Много хора искат да се изкарат негови роднини, за да се облагодетелстват
Да минат на детектор, настоява кръвният роднина на великия революционер Иван Печев
Прапрабабата на Печев - Христина, е сестра на даскал Ботьо Петков и съответно леля на един от най-известните български революционери. Тя се жени за прадядото на Иван Печев - Петър, а синът Христо, който им се ражда, е дядо на Иван Печев и първи братовчед на Христо Ботев.
До септември 2015 г. 88-годишния мъж тъне в абсолютна неизвестност. Единственото име, което се свързва с рода на даскал Ботьо Петков, е това на Боян Ботьов - наследник на друг от синовете на учителя - Кирил Ботев, и основател на Общонародна фондация "Христо Ботьов".
Иван Печев от години се опитва да разкрие истината за кръвните роднини на Ботев, каквито са той и сестра му. Той е категоричен, че много хора искат да се изкарат такива, но целта им е да се облагодетелстват и да извлекат дивиденти от известността на родовото име.
"Настоявам тези хора да се подложат на детектор на лъжата, за да се провери твърдението им, че принадлежат към рода на Ботев. Защото ще излезе наяве, че лъжат", казва 88-годишният Печев, който от години е прикован на легло и допълва: "Нападам фронтално Боян Брънчев Ботьов. Обвинявам те, че ти си един самозванец! Това е - хора, кой каквото му кефне - това прави и говори!", не може да скрие възмущението си старият човек.
Тезата, че всъщност Боян няма кръвна връзка с рода на Ботев, се защитава и доказва и от двама ботеведи.
"Кирил Ботев (брат на Христо - бел. а.) е единственият от фамилията, който има родственици. От справка в архива на вътрешното министерство се вижда, че
генералът не е имал родни деца, а е осиновил син с белгийско гражданство - Ноел Шарл. Така че великият революционер няма кръвни наследници", обобщава в една от книгите си проф. Стефан Каракостов, след като дълги години събира сведения за родословното дърво и съдбата на Ботевата фамилия. Този факт дълго време остава далеч от вниманието на широката общественост, коментират ботеведи.
"За случая с осиновеното дете се е знаело в по-тесен кръг. Нещо нормално. А и генерал Кирил Ботев едва ли е искал да го афишира, макар че го е признавал. Знае се също така, че нищо не може да остане неогласено, колкото и старателно да се пази в тайна", защитава тезата на Печев и изследователят Станислав Велчев.
Каква е историята на потомците, които оставя по-малкият брат на Христо Ботев?
Кирил постъпва във военната академия в Брюксел, където се запознава и влюбва в белгийката Мария Оли Шарл. Двамата живеят заедно 49 години, но на петата година от брака си разбират, че няма да могат да имат свои деца. Тогава започват да проучват възможностите за осиновяване. Спират се на едно момиче от родния край на великия революционер. Калоферчето Въла Минчева, която по-късно оставя спомените си в местния музей, е уговорен да стане законна дъщеря на младото семейство.
Проблемът е, че Въла е сравнително голяма на години, разплаква се и настоява да се върне при родителите си.
През 1890 г. в България пристига сестрата на Мария, която дава за осиновяване сина си Ноел. Така племенникът от Белгия е прекръстен и получава името Христо Кирилов Ботев. Самият той не крие произхода си, а в калоферския музей дълги години се пази документ, който потвърждава този правен акт.
След осиновяването Христо Кирилов Ботев живее при баща си Кирил до 1919 г., когато се жени за дъщерята на ген. Марков Надежда. Христо напуска армията, където служи като гвардейски офицер, и става канцелар в персийската легация, показва документ от архива на Министерството на външните работи. Не след дълго на младото семейство Ботеви се ражда дъщеря. В кръщелното свидетелство от 21 април 1921 г. момиченцето е записано като Мария. По-късно самата тя се прекръства на Венета. Днес името на внука Боян Ботьов се спряга за единствения кръвен роднина на Христо Ботев.
Защо толкова време Печев остава в сянка и толкова дълго време не обявява пряката си роднинска връзка с великия ни революционер ли?
“Как да не съм го обявявал?! Казвал съм го. Но никой не е приемал този факт и не му е обръщал внимание”, повишава тона на гласа си Иван Печев и припомня един от най-оскърбителните моменти от живота си.
Преди десет години той не е допуснат да се качи на трибуната на връх Околчица и да се нареди сред официалните лица, дошли да честват 2 юни във Врачанския Балкан.
“Врачани използват името на Ботев, за да им напомпа акциите. И вместо да ни приемат мен и баща ми преди това като почетни граждани и да ни канят нас на Ботевата заря, те си измислиха някакъв хитрец, който се представя за капсулован Ботев”, възмущава се 88-годишният Печев.
Освен с Христо Ботев той е кръвен роднина и с други двама големи възрожденци - братята Христо и Евлоги Георгиеви. За тези си роднинства Иван Печев научава още като дете, когато често посещава подбалканските възрожденски градчета.
“Баща ми служеше в Карлово, където служеше и ген. Станчев, който ми е кръстник, приятел на Кимон Георгиев“, връща лентата назад столичанинът.
Печев завършва висшето си образование и работи като оператор в зората на българското кино. Интересува се живо от история, следи процесите в българското общество през последните повече от 50 години и пише различни студии.
“Той е жива енциклопедия. Знае толкова много неща за България, че не може да си представите”, казва Марин Савов, иподякон в руската църква ”Св.Николай“, който е сред малкото гости на Печев.
Последвайте ни
0 Коментара: