Енергийните министри на България, Гърция и Румъния решиха да излязат с обща позиция пред ЕС по отношение на цените на енергията в региона, които са много по-високи в сравнение с западните страни, съобщи БГНЕС.

В момента няма солидарност между страните в ЕС, каза министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдужа.

Цената на енергията в Румъния на 12 септември е отново най-високата в Европа – 149 евро за MWh.

В България цената е 135 евро,

а в Гърция – 121 евро. Цените са високи също и в Унгария – 145 евро, Сърбия – 128 евро, Словакия – 126 евро.

Вместо това в Австрия цената е 102 евро, в Чешката република – 113 евро, Германия – 112 евро, Франция – 68 евро, а в Норвегия – 5 евро за MWh.

„Говорих миналата седмица с колегите си в България и Гърция и постигнахме съгласие, че имаме общ проблем и ще излезем с обща позиция пред Европейската комисия относно въпроса за цената на енергията, която е много висока в тази част на Европа.

Ясно е, че Европейският единен пазар е разделен“, обясни Бурдужа.

Според него основната причина е претоварването на мрежата, което се е появило в централната част на континента, особено по линиите между Австрия и Унгария, където капацитетът на взаимовръзките е малък.

„Важно е в рамките на ЕС да бъдем заедно и в добри, и в лоши времена, но това, което се случва сега, не е солидарност“, добави румънският министър.

По-рано тази седмица гръцкият министър на енергетиката Теодор Скайлакакис също се оплака, че единният пазар на електроенергия в ЕС не работи за Югоизточна Европа и че ще работи с Румъния и България за намиране на трайно решение на проблема с повишаването на цените на енергията в региона.

„Министрите на енергетиката на Гърция, България и Румъния поемат съвместна инициатива с цел създаване на постоянен механизъм за намеса, когато се регистрират екстремни цени, след отделянето на Югоизточна Европа от останалата част на европейския енергиен пазар“, се казва в съобщение на гръцкото министерство на енергетиката.