През уикенда плажът в Бургас се пукаше по шевовете.  Зажаднели за слънце и море, първите местни и туристи го препълниха.

„Сезонът вече започна.  В събота и неделя имаше много плажуващи - българи, както и чужденци от поне 4- 5 националности“, каза концесионерът на Северната ивица Симеон Цветков пред "Труд". 

"След като вилня цяла седмица, мъртвото вълнение утихна в края на съботния ден. Инциденти няма, само 7-годишно дете се изгуби на плажа, но бе намерено за десетина минути", коментира старши спасителят Петър Русев.

Той и колегата му на поста, са решили да напишат телефоните си до вишката, така че разтревожени хора да могат да им се обаждат директно.

"Понякога, всяка минута е ценна", обясни Русев, който е сред най- опитните спасители в морския град.


Вече бе регистриран и първият случай с младежи, които скачаха от тетраподите на вълнолома, и техен по-голям приятел едва ги извади от лапите на мъртвото вълнение. Затова морските стражи напомнят, че скачането от там, както и от Моста, са строго забранени.

Освен големите вълни, край Моста има и много железа и остри предмети, довлечени от бурните вълни през зимата, така, че подобни авантюри са много опасни.

На първи юли, вече ще са на линия и всички спасители на вишките, по протежение на плажната ивица. Заради мъртвото вълнение сезонът за тях ще бъде напрегнат, тъй като опасните течения вече се появяват непрекъснато. Докато преди години, мъртво вълнение бушуваше в залива най-вече в началото на август, сега, заради климатичните промени, то се появява непредвидимо и непрекъснато.

„Мъртвакът“ е опасен дори и за най-опитните плувци. Попаднал в него, човек трябва да не се паникьосва  и да плува не фронтално, а успоредно на брега, за да се измъкне.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук