Имахме официално писмо, както от Делян Пеевски, така и от председателя на комисията по здравеопазване проф. Ангелов, с което ни призоваваха да предприемем незабавни, спешни мерки за незабавното ограничаване износа на инсулини и други лекарства, обект на паралелен износ. 

Това каза проф. Илко Гетов в ефира на БНТ, коментирайки забраната за износ на определени лекарства, въведена след настояването на депутата от ДПС Делян Пеевски.

"Към тази заповед, която е на ръба на закона, от гледна точка на това, че тя има основание на европейското законодателство, но в българското право, тъй като не сме в извънредно положение, няма такъв текст в закона за лекарствата, който дава право на министъра да направи такива ограничения", уточни той. 

"Трябваше доста да се обмисли въпроса, да получим данни от Касата и от фармацевтичния сектор, от гледна точка на това кои лекарства липсват, да анализираме данните от електронната система за проследяване СЕСПА. Поводът са тези две писма, получени от народните представители, защото сме парламентарна република, там взимат решение съответните комисии. Направихме си анализа и към инсулина добавихме пероралните форми на деца, защото те са също с критична наличност и може да се очаква сериозен недостиг на тях", каза още професорът. 

По думите му с новите мерки недостигът трябва да бъде преодолян. "Това и другите мерки, които сме подготвили , ще направи така, че да има лекарства. Забраната е за осем седмици, в момента липсва само един инсулин в страната. Всички пациенти, които са потърсили инсулин, данните показват, че са удовлетворени", каза той. 

"Мерките, които сме подготвили като промяна в закона, добавянето на допълнителни изисквания, преговорите с участниците в системата, ще ни позволя да балансираме и управляваме наличието на лекарства", увери Гетов. 

Гетов коментира и искането да подаде оставка от БЛС. 

"Аз смятам, че не би трябвало през медиите да се комуникира подобен проблем. Смятам, че думите вчера са изпуснати. Повече от 10 години съм в този сектор, през всичките тези години съм имал отлични професионални взаимоотношения, както с Лекарския съюз, така и с ръководствата на Съюза", каза той. 

"Нито едно от решенията за електронната рецепта не е взимано персонално от мен. Ние изпълняваме решенията на комисията по здравеопазване към НС от август, с което те ни задължиха в най кратки срокове да се въведе електронна рецепта на всички лекарства, по лекарско предписание. По мое предложение бяха включени само антибиотиците и лекарствата за лечение на диабет. След консултации с министъра, по отношение на лекарствата за деца и други групи, преценихме, че системата не трябва да се подлага на такъв стрес, а да сведем само до лекарствата за диабет и антибиотиците", обясни професорът, отговарящ за лекарстваната политика. 

Само за трите седмици , сравнено със същия период, на миналата година , около една трета е намаляла употребата на антибиотици, отбеляза той. 

"Не съм политик, аз съм експерт. Оценка за моята работа може да дават премиера и министъра. Подписа върху заповедта за назначаване на заметсник-министри е от премиера", каза още той. 

Гетов отрече той е да е по-близък до премира, а не до министъра на здравеопазването. "Не бих казал. С министъра сме в много добри колегиални отношения", добави той. 

Страдам от това, че няма трети заместник, призна Гетов. 

Гетов коментира и проблема с липсата на лекарства за диабетици

"Има хора, които отслабват с тези лекарства. Това е оф лейбъл употреба. Много е модерно и разпространено. И на Запад е така, има цели клиники. Заради тези, които искат да отслабнат, страдат хората, които искат да се лекуват. Има и други причини, не искам да ги коментирам.

Мога да кажа, че българския фармацевтичен пазар е функция на пазара в ЕС. Проблемът с липсата на лекарства не е само български, той е в зелия ЕС. Затова се предприе инициатива за създаване на списък с критични лекарства, така, че ако един препарат липсва в една държава, липсата му да може да комбинирана с доставки от друга държава", разкри Гетов. 

Професорът коментира и проблема със заместването на липсващите лекарства с генерици в електронната рецепта.

"След като лекарят не се е доверил на генерика, което може да е по различни причини, то тогава опцията е само една. Пациентът да се върне обратно и лекарят да предпише нов препарат.

Затова в електронната рецепта е въведена възможността за генерично заместване. Лекар и фармасефт трябва да работят в екип, така, че във всеки един момент пациентът да бъде удовлетворен от това, което получава", обясни той. 

За мен лично няма връщане назад с електронната рецепта, отсече той.

С електронните рецепти за 3 седмици са издадени 325 хиляди рецепти за антибиотици, 70% от тях са изпълнени, намалява бързо делът на анулираните. Досега анулираните рецепти са били по 1500 на ден, но вчера по думите на заместник министъра са били едва 700 при 20 хил. предписани.

"Ежедневно актуализираме функционалностите. Призовавам предписващите и отпускащите да актуализират на ежедневна база софтуера си, всеки ден има нови функционалности на електронната рецепта", призова Гетов. 

Хартиената рецепта може да бъде върната само в спешната помощ, за да не бъдат връщани пациенти, отбеляза той. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук