"Най-ценното нещо на България е дивният български език. Всичко ми вземете. Вземете ми Македония, Добруджа, покрайнините, но оставете ми българския език.

Неслучайно се казва родна реч, омайна, сладка", това заяви по повод националния празник 3 март големият историк проф. Андрей Пантев в подкаста на "Стандарт". Той говори за героите на Освобождението, на националния идеал, за ценностите, които ни обединяват. 

"Бранд България е българският език", категоричен бе проф. Пантев.

"Героите на 3 март са безименни - опълченци, четници. Те са самотници", каза още историкът. 

"Тези, които след това са щедро възнаградени, те са почти забравени. Платеният героизъм е убиец на обаянието", смята още той.

"Сега някои скачат два пъти на митинг и стават министър, депутат, посланик. Онези, които са мълчали, са се прибрали, станали са земеделци, адвокати, съдии и обикновени селяни, дето се вика, но са знаели, че това, за което са жертвали живота си и са пролели кръвта си, все пак може да не е най-любимата, като устройство, да не е най-желаната като територия, но все пак на европейската карта се появява едно възродено, възкръснало държавно име", каза проф. Андрей Пантев.

За него войнствената посредственост е страшна, защото може да бъде превърната в войнствена омраза.

Проф. Пантев даде и своите съвети на днешните политици: "Да оставят този папагалски език. Да се вслушат в писмото и словото на нашите пра- прадеди.

Да се стремят да бъдат различни, но не като самоцел, а като нещо, в което предлагат другояче, дори и ако не е популярно в началото. Да бъдат малко по-изискани не само в облеклото, да обновят езика си.

Боравят с 300 думи. Да знаят, че често пъти човечеството се състои повече от победени, отколкото победители".

"Често в това да загубиш едно съпоставяне или съревнование има по-голяма чест, отколкото да се киприш с показна, експонирана победа", каза проф. Пантев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук