Войната в Украйна е идиотска, каза по БНТ историкът проф. Андрей Пантев. "Самолети, танкове - но вътре не са англичани, французи и американци, а са славяни, православни."

"Абсолютна победа не може да има, колкото имаше победа във Виетнам и в Корея. Но това потриване на ръце, че има конфликт далеч от нас, но ние печелим от него, е една от най-отблъскващите черти не само на т.нар. Запад, но и на цялото човечество", каза проф. Пантев.

На въпроса ще спечели ли Западът, ще спечели ли Украйна, той отговори така:

"Най-голямата опасност за Русия е да бъде разкъсана отвътре. При Елцин това беше, ако не близо, то възможно. Но руснакът, закачиш ли го на тема национално потисничество или насилие, той се обединява. И затова много белогвардейци, репресирани от съветската власт, застанаха на страната на Сталин по време на хитлеристката инвазия.

Руснаците обичат силен лидер. Исторически познавам руснаците, не битово. Но едно е ясно - че това е страна, различна. Това е смъртният й грях. Вторият й смъртен грях е, че е много богата с ресурси. Третият - че руснакът предпочита да е беден, отколкото подчинен от чужденци."

Идеята за добрия народ и лошото правителство е комична. Добрият народ излъчва лошото правителство, каза още проф. Пантев. "Всички сме виновни, ако управлява някой, който се разполага безконтролно и безсъвестно с нашата съдба. Дали е икономическа, дали е териториална, няма значение", продължи той.

За македонците той каза, че са "исторически българи". Запитан защо ни бият, защо бият братята си, отговори: "Защото са българи. Вижте сърбите - те се бият също, но на война. Но в битово отношение те се отнасят много по-топло едни към други, отколкото ние. Има нещо непреодолимо - "он че ми каже!" Това не е братско отношение."

Не идеите правят хората, хората правят идеите, заяви още историкът. И добави, че винаги се е отнасял с подозрение към идеи като тази да се въведе двукамерен парламент или президентска република. Не това, хората трябва да се променят, е неговата присъда.

Той даде пример, че в Англия има по-малко правила, отколкото в Китай, но попита риторично коя страна е по-демократична.

Трябва да се променим тук - в сърцето, да разберем, че да си българин не е угнетение, но не е и чест, посочи той.

"Политиците говорят по един и същи начин. Да ругаеш, не означава, че имаш характер. Най-ми допада нашият цар, защото той е роден цар. Той посрещна поражението в избори по най-достоен начин. Не каза, че изборите са фалшифицирани, не каза, че пак ще се завърне, не каза, че е несправедливо. Да понесеш едно поражение се иска повече мъжество, отколкото да триумфираш при една победа", каза историкът.

Попитан какво ще пишат учебниците по история за днешните времена, той каза:

"Времена на безличие, приспособяване, раболепие, стремеж да се харесаш на другите. Какво значи модернизация, демократизация? Приличай на чен, но колко си заприличал, ще кажа аз. Това е доста тягостно и угнетително. Но нещо, което е хубаво, няма нищо лошо, че сме го възприели."

"Величието се определя от живота на хоратав една страна. В края на XVII век Швеция престава д абъде велика страна и швеците стават щастливи хора. Да доставяш оръжие не е най-благотворното миротворчество, независимо на коя страна ги доставяш, ти фактически ставаш съучастник. По време на Първата световна война България разрешава немците по нейните железници да доставят на Турция, своя съюзник тогава, оръжие. И се приема слд това, че с това България взима съучастие, а след това и участие в Първата световна война."

"Всеки политик е силен егоцентрик, не егоист, той иска да изтъкне себе си", каза още проф. Пантев. И посочи, че политиците след успешна революция стават не никои, а президенти и министри. "И това буди съмнение - ти какво искаш, добро за другите или за себе си."

"Вижте каква апатия обхваща днес целия свят! Лидери няма, защото няма идеи. За да си лидер, трябва да тръгнеш с една идея. И затова човечеството е изправено през опасността от война. Когато всички други средства са изчерпани или пък изпробвани и не работят, настъпва едно свирепо въоръжено стълкновение. Така започва и Първата, и Втората световна война", подчерта проф. Андрей Пантев.

На въпроса има ли опасност войната в Украйна да прерасне в световна война, историкът каза:

"Много вероятно. Тя почти е прераснала."

А на коментара, трябва ли да сме спокойни, че тогава България ще бъде от добрата страна, коментира: "Че кога България е била от добрата страна? Единствената православна страна, която е съюзник на австро-германския блок по време на Първата световна война, е България. В България има едно чувство за безнаказаност. Когато побеждава в Балканската война, изведнъж в пресата започва една словестна вакханалия:

"България не може без Солун! България не може без Одрин! Трябва да си вземем всичко!" И после се оказа, че можем и без Солун, и без Одрин. Затова германо-българският договор повреме на Втората световна война е естествен - ние сме реваншистка сила. Ние имаме претенции към всички съседни страни - основателни от етническа гледна точка. Но кой ще направи съюз с България и ще се скара с всички останали балкански страни?"

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук