Фалшива новина за дете на протеста се оказа изключително популярна във Фейсбук. Кадър от арест на 2 септември вечерта се разпространява във групите и  пуска като коментар под редица новини по темата.

„Този кадър трябва да е на първите страници в световните медии...“, „Едно от лицата на ужаса, дете гледа ареста на баща си“ – гласи свободната интерпретация по снимката.

Въпреки че качеството не е идеално обаче е очевидно, че на снимката очевидно нито е дете, нито плаче. Изглежда по-скоро е заснета млада жена, която отразява случващото се на площада, посочва tribune.bg.

Това личи и в отговорите под снимката, написани от други потребители, които също предупреждават, че пускането на фалшиви новини в мрежата по-скоро носи отрицателен ефект.

„Снимката си е ок, но няма дете и коментара става манипулация, а това не помага ....“

„Това от самолет се вижда, че „детето” е жена снимаща с фотоапарат“

Като отговор под постовете коя може да е заснетата се споделя и снимка от страницата на „Булфото“, на която е фотографката Милва Цветкова.

Снимката на „плачещото дете“ е твърде тъмна и размазана, за да може да се каже със сигурност дали снимащата жена е същата или просто двете имат някаква физическа прилика.

Tribune.bg търси потвърждение от жената.

Фотографът Евгени Димитров разпознава жена и коментира казуса в профила си във Фейсбук.

„Фигурата отзад от дясно на снимката не е дете, спрете се да коментирате, без да разсъждавате! На снимката е колежка фотограф, която е на протестите всяка вечер, и просто е по-дребничка. Снимана с широкоъгълен обектив, става съвсем малка в кадър.

Разпространяването на фалшиви новини, базирани на лошо обяснена снимка, не помага на никого, особено на протеста. Мислете, преди да скочите на клавиатурата с 200“, призовава той.