Случаят със зверското убийство на 30-годишната телевизионна водеща Виктория Маринова влезе и в световните медии като терор над журналисти. В неделната сутрин Русе научи за бруталното убийство на красивото лице от телевизионния екран, което в неделните дни досега радваше зрителите си с разкази за интересни личности, добри идеи, прояви на състрадателност и грижа за по-слабите.

Това обаче вече е в миналото, тъй като трупът на младата жена е открит в ранния следобед на съботния ден захвърлен в храстите край Дунава със следи от зверско насилие. Никой не заслужава подобна смърт, нито едно дете не е заслужило да остане без майка едва на 7, но и нито една професия не е по-защитена от друга.

Реакцията на обществото обаче измести фокуса от насилието върху жертвата към професионалната й реализация. Всъщност в неделните дни Вики водеше своето предаване "Подиум", а извън работата си организираше благотворителни акции за подпомагане на социално слаби деца. Защото тя наистина беше чувствителен човек.

За разследвания и разкрития нито тя е имала претенции, нито телевизията я е ангажирала. Стана така обаче, че към името й бе пришито определението "разследващ журналист". Колегите ѝ от Русе обаче са на мнение, че не става дума за прекъсване на разследване, информира БНР.

Журналистът Жанета Йорданова е на мнение, че убийството се използва с цел манипулация "Тя не е имала заплахи поне до предния ден". Татяна Савова смята, че "някой се опита да яхне гребена на вълната и от едно криминално деяние, да го превърне в нещо, което засяга професията журналист, като цяло. Не бива да се правят такива кардинални изводи без да се знаят фактите и без да има резултат от разследването. Представете си, че на мястото на Вики беше някоя обикновена жена, случайно попаднала. Тогава за какво щяхме да говорим".

"Международните медии, които без да си проверят информацията и каналите по които проверяват информацията, също много допринесоха за ситуацията в интернет пространството в момента. Може би трябва да имаме малко повече доверие в институциите, да изчакаме да си свършат работата и да кажат какво се е случило", каза Ахмед Алиев пред БНР.

"Мисля, че цялата тази ситуация не трябваше да се допуска и си мисля, че фокусът се измества - от една трагедия някой се опитва да си направи ПР", коментира Силва Агопян.

Да се говори за поръчково убийство, за политическа намеса, за прекъсване на журналистическо разследване е абсурдно, нелепо и грозно, тъй като не се опира на истината, която иначе би трябвало да е водеща в професията ни. Бруталното убийство действително е шокиращо. Жестокостта, с която е извършено, не може да се сравни с нищо.

Представянето от изкривен ъгъл на случаите с журналисти подронва престижа на професията ни, защото разклаща доверието към това как сами представяме информацията за себе си. Убийствата на словака Ян Куцяк и малтийката Дафне Каруана Галиция не бива да се намесват в случая с русенската им колежка, макар че тази лавина заля цялото европейско медийно пространство. Да се свързва пък датата на смъртта ѝ с тази на Анна Поликтовская е меко казано неадекватно, отбелязва БНР в заключение.



ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ