Не мисля, че можем да кажем "лошо качество" дефинитивно, защото за доста храни разликите не са съществени. Даже химиците, които работиха по тези проби от нашия център, твърдят, че за повече от показателите разликите в състава са въпрос на разлики в използваните методи, като проблем, свързан с грешки, въобще в тоя допустим толеранс, който се допуска при използваните методи. Това заяви проф. Стефка Петрова от Националния център за обществено здраве и анализи, коментирайки установените разлики в качеството на храните и напитките, предлагани у нас и в Западна Европа.
Според проф. Петрова,  макар и доста малки, разликите все пак не са в благоприятна посока. Тя каза, че е очаквала този проблем и първите данни за такива разлики са били получени при едно изследване още през 2010 година. Тя уточни, че в момента е изследван един доста малък спектър от продукти.

„Това, което сме изследвали, е доста малък спектър от продукти. Едно-две десертчета, 1-2 шоколада. Там разликите не са съществени по отношението съдържанието на какао, на мляко, но все пак са в посока на минус”, посочи тя пред БНТ.

Що се отнася до замяната на захарта с глюкозо-фруктозния сироп, проф. Петрова припомни, че преди повече от 10 години американците са публикували много широко изследване, в което установиха връзка между консумацията на напитки, подсладени с глюкозо-фруктозен сироп и затлъстяването, диабет тип 2, риска от сърдечносъдови заболявания.

И това е интересно - ​Енергийните напитки - шок за организма - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

„Това проучване предизвика лавина от изследвания, някои от които отхвърлят посочените вреди. За да се използва като енергиен източник, фруктозата трябва да се преработи от черния дроб. В черния дроб, в зависимост от количеството, което се приема, основно се превръща в глюкоза. Но когато е в по-голямо количество, метаболизмът се измества и значителна част от тази фруктоза се превръща в триглицериди и в мастни киселини, които увеличават риска от омазняване на черния дроб”, обясни тя. 

В напитките, които се произвеждат в САЩ и консумират по цял свят, съдържанието на фруктоза в този фруктозо-глюкозен сироп е по-високо. Счита се, че приемаме по-големи количества свободна фруктоза, което създава определени рискове.

Ние сме на 5, 6-7 място в Европа по честота на свръх тегло и затлъстяване. В първите години на ученическата възраст, от 7 до 10 години, особено при момчетата затлъстяването е по-високо. При момиченцата се увеличава във възрастта на пубертета. При възрастното население имаме непрекъсната тенденция в затлъстяването.

Яден по-мазни, по-сладки храни, движим се по-малко. Всяко изместване на хранителните продукти към по-високо енергийни, с по-високо съдържание на мазнини и захари води до по-голям риск”, посочи специалистът.