Очаква се кабинетът да обсъди промените в бюджета, за да ги внесе в Народното събрание. Правителството вече обсъди със социалните партньори актуализацията на бюджетната рамка, но не можаха да постигат съгласие по повечето точки.

Основните забележки на синдикатите бяха свързани с недостатъчните, според тях, мерки за увеличение на доходите на хората, след възникналата криза с високите цени на горивата и хранителните продукти. Синдикатите настояват да бъде увеличена минималната работна заплата, съобщава БНТ. 

Остро срещу това се обявиха от бизнеса и правителството. От бизнеса не са доволни, че липсват антиинфлационни мерки. Разкритикуваха и начина, по който ще бъдат увеличени пенсиите тази година. Това е и най-голямото разходно перо в актуализацията. Финансовият министър Асен Василев определи срещата като ползотворна и заяви, че част от бележките ще бъдат разгледани.

"Актуализацията включва основно антикризисните мерки плюс актуализация на пенсиите, както беше предвидено, плюс някои данъчни облекчения. Има редица предложения от коалиционните партньори. те трябва да бъдат допълнително обсъдени, остойностени и да се намери финансиране за тях. Няма как да бъдат заложени за сметка увеличаване на дефицита", заяви Асен Василев.

Лидерски коалиционен съвет трябва да постигне съгласие по параметрите на бюджета. Срещата беше предвидена за вчера, но се отложи за тази вечер.

Без окончателно разбирателство около актуализацията на бюджета за тази година приключи експертният коалиционен съвет вчера, който се проведе в Министерството на финансите. От "Има такъв народ" разкритикуваха, че в промените не са заложени реформи.

От "Демократична България" настояват 50% от картите за градския транспорт да се поемат от държавата като антикризисна мярка, но все още се търси източник за финансирането на подобно решение. От "Продължаваме промяната" настояват между първо и второ четене да няма промени, за да може актуализацията да бъде приета в срок.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!