Конституцията има нужда от реформиране. В нея са заложени капани, които трябва да бъдат преодолени. Това коментира лидерът на СДС Румен Христов в сутрешния блок на БНТ.

За пример той даде противоречията между "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2, начина на избиране на президента и т.н.

"СДС предлага двукамерен парламент. Президентът трябва да бъде избиран с 2/3 от двете камари на Българското народно събрание, а не директно.

Изборът на президента е най-мажоритарният в страната, но по Конституция президентът няма правомощия", обясни той и допълни, че е неправилно да се създава усещането, че президентът би могъл да има правомощия равнозначни на тези на премиера.

Той напомни, че свикването на Велико Народно събрание (ВНС) е много стара идея на СДС.  

"44 души не подписаха действащата Конституция през 1990 година, което обаче не беше достатъчно тя да бъде бламирана", каза още той.

И добави: "Ние бяхме вкарани тогава в капана на Велико Народно събрание и избор на Конституция.

Защо бяхме вкарани в този капан? Защото нямахме опита и нямахме мнозинството. Конституцията беше наложена от БКП, беше много компромисна".

Христов отбеляза, че по-голямата част от компромисите е целяла столетницата да запази властовите си ресурси и да трансформират политическата власт в икономическа.

Румен Христов припомни гладната стачка на 39 депутати от СДС през 1991 г. Той каза, че действително сто и няколко сини депутати подписват основния закон, но заяви, че впоследствие многократно от СДС са изразявали мнението си, че Конституцията е несъвършена.

"Освен това тя изигра своята роля", подчерта Христов.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!