Върховният административен съд отхвърли жалбата на коалиция „Демокрация, права и свободи - ДПС“ срещу Решение № 3636-НС/09.09.2024 г. на ЦИК, с което е отказана регистрацията на коалицията за участие в изборите за народни представители на 27.10.2024 г.

По административно дело № 8364/2024 г. на ВАС е установено, че от страна на коалицията „ДПС - Ново начало“, на 02.09.2024 г. в 00,05 часа по електронен път е подадено заявление по образец (приложение № 5-НС), подписано с електронни подписи и от двамата представляващи коалицията.

Това заявление не е било отразено в регистъра, не е било и разгледано от ЦИК, съответно липсват констатации дали то отговаря на изискванията на Изборния кодекс (ИК) и решение № 3546-НС от 27 август 2024 г. относно регистрацията на партии и коалиции в ЦИК за участие в насрочените парламентарни избори.

Съгласно разпоредбите на чл.18а от АПК и чл.8, ал.2 от Закона за електронното управление (ЗЕУ), административните органи са задължени да предоставят всички услуги в рамките на своята компетентност и по електронен път, освен ако закон предвижда особена форма за извършване на отделни действия.

В Изборния кодекс не са предвидени особени действия за регистрация, като напр. нотариална заверка на подписите, поради което заявлението за регистрация на коалиция за участие в избори можe да бъде подписано както саморъчно, така и електронно. Идентично тълкуване на закона е прието и в решение № 7665 от 10.08.2022 г. на ВАС по адм. дело № 7039/2022 г., което се споделя изцяло от настоящия състав. В този смисъл е и решение № 369 от 19.10.2021 г. на Административен съд - Стара Загора по адм. дело № 614/2021 г.

В Решение № 3546-НС/27.08.2024 г. на ЦИК в Раздел ХII – Подаване на документи за регистрация в т.43 е отбелязано, че ЦИК започва да приема документи за регистрация на партиите и коалициите за участие в изборите за народни представители от 9.30 ч. на 02.09.2024 г. в сградата на Народното събрание.

Съгласно чл.140, ал.1 от ИК партиите, образували коалиция за участие в избори въз основа на общо решение, представят в ЦИК заявление за регистрация не по-късно от 45 дни преди изборния ден. Съгласно тази правна норма, началната дата за подаване на документи е 02.09.2024 г., като законовата норма не определя начален час.

Горното дава основание да се приеме, че заявленията на двете коалиции, в образуването на всяка от които участва ПП ДПС, не са подадени едновременно. Заявлението на коалицията - „ДПС-Ново начало“ е било подадено преди заявлението на коалиция „Демокрация, права и свободи - ДПС“, още в 00,05 часа на 02.09.2024 г. по електронен път. Според правилото на чл.29, ал.6 от АПК исканията, подадени по електронна поща преди изтичане на даден срок, макар и извън работното време на органа, се смятат за подадени в срок.

След като „ДПС - Ново начало“ е подало документите си в 00,05 часа на 02.09.2024 година, то те са подадени в срока на чл.140, ал.1 от ИК. Върховните магистрати приемат, че със свое Решение ЦИК не може да ограничава сроковете, дадени в Изборния кодекс. В случая няма значение работното време на административния орган, обективирано в предходно негово решение, касаещо организацията на неговата работа.

Предвид изложеното, върховните магистрати приемат за правилно решението на ЦИК , с което е отказана регистрацията на коалиция „Демокрация, права и свободи - ДПС“ за участие в изборите. „ДПС - Ново начало“ е регистрирано от ЦИК за участие в изборите, поради което и забраната на чл.127 от ИК е недопустимо регистрирането на друга коалиция с участието на същата политическа партия – ДПС.

Решението по административно дело № 8393 от 2024 г. е окончателно.

Припомняме, че както БЛИЦ писа още вчера ВАС уважи жалбата на "ДПС - Ново начало" и разпореди ЦИК да ги регистрира за участие в изборите.

Хронология на събитията

Припомняме, че както БЛИЦ писа до скандала се стигна, след като дерибеите на Ахмед Доган се опитаха да направят най-голямата фалшификация за изборите. В нарушение на законите в страната, къртицата на Сокола в ЦИК Севинч Солакова, секретар на Комисията, пусна през задния вход доганистите, които в желанието си да прередят ДПС-Ново начало окупираха масата за регистрация на документи.

Припомняме, че от пресцентъра на ДПС с председател Пеевски съобщиха, че са подали електронно заявление минути след полунощ в първия ден за регистрация.

Освен това се появи скандална снимка, която разкри тайна среща между секретаря на ЦИК Севинч Солакова (която е и член и на ЦОБ на ДПС) и двама от видните представители на дерибеите – Джейхан Ибрямов и Валентин Тончев.

Конфликт на интереси

Трима от членовете на Централната избирателна комисия, в това число и председателят ѝ Камелия Нейкова, са в отявлен конфликт на интереси по казуса с регистрацията на двете крила в ДПС за участие в предстоящия предсрочен парламентарен вот на 27 октомври.

Това става ясно от документи във фирмените регистри на страната, както и от страницата на Софийския градски съд, където се съхраняват регистрациите на партиите в България.  

Нарушение на закона

Освен това в абсолютно нарушение на Закона за противодействие на корупцията е секретарят на Централната избирателна комисия Севинч Солакова.

Според поне две от разпоредбите на нормативния акт, Солакова, която освен в ЦИК е и член на ЦОБ на ДПС, трябваше да си подаде отвод от всички заседания на комисията, засягащи спора около регистрацията на Движението за права и свобода между председателя на формацията Делян Пеевски и обявеното от него „ново начало“ и лагера на „дерибеите“.

Миналата седмица ЦИК взе решение да регистрира паралелно, без входящ номер коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС" и "ДПС - Ново начало".

От изборната комисия приеха и указания, с които коалициите "ДПС - Ново начало" и "ДПС - Демокрация, права и свободи" трябваше да предоставят до 17.00 часа на 7 септември документи, удостоверяващи, че партия ДПС не е част от техния състав.

Припомняме, че след като това не се случи после Централната избирателна комисия отказа да регистрира коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС" и "ДПС - Ново начало" за участие в предсрочните избори на 27 октомври.

Избирателната комисия гласува два отделни доклада, като и двата бяха подкрепени с 15 гласа "за".

Причината за отказа на регистрация и на двете коалиции е, че според Изборния кодекс не може да има една и съща партия в повече от една коалиция.

По-късно фракцията на Ахмед Доган с Джевдет Чакъров внесе документи в ЦИК за самостоятелно участие на Движението в предстоящите избори.

Председателят на ДПС Делян Пеевски обаче остави дерибеите с пръст в уста, като е поискал от ЦИК оттегляне на заявлението за самостоятелна регистрация на партията за парламентарните избори.

Искането за оттегляне на заявлението бе подадено чрез депутата Хамид Хамид, упълномощен от Пеевски.

За пред съда: Това са 3-те предимства на ДПС-Пеевски пред дерибеите и Доган

Двамата председатели според устава на ДПС имат равни правомощия и могат заедно и поотделно да представляват партията.

От ЦИК обясниха тогава, че предстои да се произнесат по искането, както и Върховният административен съд (ВАС), което се случи сега.