Всички тези изследвания, които се правят, показват, че замърсителите са в норма. При нашите изследвания, т.нар. „прагови стойности“ са в нормите. Това каза в ефира на Euronews Bulgaria доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.

Ето какво още сподели той:

Черно море има по-особен характер от биологична и историческа гледна точка. То в никакъв случай не може да се нарече „чисто“ като море. Но тук говорим по-скоро за нашия бряг и за инцидентни залпове замърсявания от различни източници, най-често от органичен характер.

На места има незаконни т.нар. зауствания, в които се изливат отходни води. Но при сигнал от граждани или от съответните институции, оторизираните органи реагират много бързо и тези зауствания биват премахвани.

Много неща се преекспонират. Нека да бъдем реалисти – Черно море в никакъв случай не може да се нарече „чисто“ море. 

Съгласен съм, че може би има такива повишения на „ешерихия коли“, примерно, тъй като е летен сезон. Но местата, от които се вземат проби, трябва да бъдат уеднаквени. Неправителствени организации, държавни институции и научни институти трябва да имат еднаква методика, да се вземат проби от едни и същи места

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук