Нона Йотова обясни защо наводнените села вече трябваше да бъдат изравни със земята
Жителите от наводненото карловско с. Богдан, чиито къщи бяха напълно съсипани от придошлите води на местната река, изхвърлят съсипаните си мебели, електроуреди и всякаква покъщнина в същата тази река
Жителите от наводненото карловско с. Богдан, чиито къщи бяха напълно съсипани от придошлите води на местната река, изхвърлят съсипаните си мебели, електроуреди и всякаква покъщнина в същата тази река. Това откритие направи разложанката Ирина Асиова, която в петък откара цяла кола със спални комплекти, одеяла, кърпи, топли дрехи, посуда, пише struma.bg
Признала й го една от местните жени, която обяснила, че всичко от първия етаж на къщата й е подгизнало и е за боклука, затова директно го хвърля в реката.
„Хората са съсипани, реката е отнесла целия им труд, целия им живот и нямат сили да мислят за потенциална екологична катастрофа“, опитва се да даде смислено обяснение за този абсурд Асиова. Според нея обаче най-опасното не е съсипаната посуда и полусъборените къщи, а болестите.
„Тия съборетини не могат да се върнат към живот. Тинята и калта ги превръщат в развъдници на бактерии, от които неизбежно ще плъзнат зарази. Мъжът ми е снимал филм в Ню Орлиънс веднага след Катрина и от бактериите след урагана се разболява от рядко автоимунно заболяване памфигус. Жестоки болки, тонове кортекостероиди, едва го спасяват с експериментално лечение в Израел. Тук, слава Богу, не е Луизиана и влажността не е 80%, но пострадалите продължават да спят на вторите етажи на къщите, а под тях е миазма.
Другото, което ме уплаши… Тук трябва държава да изрине тоновете отпадъци, с доброволчески труд няма да стане. И то спешно“, написа Ирина в пост в социалните мрежи под албум със снимки от полуразрушеното село.
Сред първите, реагирали на поста, бе бившата депутатка и певица Нона Йотова. Според нея е голяма заблуда, че къщите могат да бъдат спасени.
„Ако имаше държава, хората трябваше да са настанени в прилични хотели, селата изравнени със земята, обезпаразитени и спешно построени нови къщи, за да могат хората да се върнат. Ужасявам се от биологичната бомба, която вече избухва там. Всеки, който има малко мозък в главата, трябва да бяга, ако може. Ако има средства, абе… ужас!“.
Приятели на разложанката, не така радикално настроени като Йотова, предлагат в наводнените селища да бъдат изпратени затворници на лек режим, които да ринат калта, с което сега се самонагърбват хилядите доброволци, които ходят да помагат. Всички обаче са категорични, че разчистването трябва да се поеме от държавата, защото доброволците с по една лопата и чифт ръкавици не могат да свършат това.
Въпреки всичко за Карлово и засегнатите села непрекъснато пътуват хора от цяла Благоевградска област, а някои общини организират и безплатен транспорт дотам за желаещите да се включат в разчистването. В Петрич например днес в 18:00 часа общината е организирала транспорт за доброволци, които могат да останат в наводнения район до края на седмицата.
Припомняме, че река Стряма скъса дига на 1 септември след обилни дъждове в Подбалкана и наводни къщи в 5 села на община Карлово. Държавата подпомогна засегнатите семейства с по-малко от 400 лв.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: